BREAKING NEWS

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa raste të reja kemi në 24 orët e fundit

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa
x

Bota

Shënohet numri i më i lartë i të infektuarve me koronavirus në rajon, sistemi shëndetësor në vendin latin drejt kolapsit

Shënohet numri i më i lartë i të infektuarve me koronavirus

“Pandemia e koronavirusit shtyu sistemin shëndetësor të Kilit shumë afër kufirit", tha presidenti i vendit, Sebastián Piñera, shkruan “BBC”-ja.

"Ne jemi shumë të vetëdijshëm që sistemi shëndetësor është nën presion të madh", tha dje Piñera: "Jemi shumë afër kufirit, sepse kemi pasur një rritje të madhe të nevojës dhe kërkesës për kujdes mjekësor, si dhe për shtretër dhe tifozët në njësitë e kujdesit intensiv".

Kili pati sot rreth 5 mijë të infektuar me koronavirus, duke e çuar totalin e të prekurve në rreth 74 mijë. Viktimat janë 761 me 43 vdekje të reja.

Kryeqyteti Santiago, i cili i është nënshtruar një bllokimi të ngurtë, ka numrin më të madh të rasteve në krahasim me çdo qytet tjetër të vendit.

Me gjithë bllokimin, Santiago ka qenë skena në ditët e fundit të përplasjeve midis demonstruesve dhe policisë për mungesën e ushqimit.