BREAKING NEWS

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen ‘diagnozën’ e krizës brenda PD-së dhe bën deklaratën e fortë

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen
x
BREAKING NEWS

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc Çapja, Klodiana Lala zbulon çfarë i pret 14 të rrezikshmit e shpallur në kërkim: Pas një muaji do të...

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc
x
BREAKING NEWS

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi Kodheli jep lajmin fantastik, merr postin e rëndësishëm në Asamblenë e NATO-s

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi
x
BREAKING NEWS

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët “përpijnë” tregun e fruta-perimeve në Tiranë, shikoni pamjet çfarë po ndodh mes dy pallateve. Reagon Policia

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët
x
BREAKING NEWS

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive tronditëse të Dumanit dhe Hoxhajt, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar 14 ‘bosët’ e njohur, shkresat i përcillen Interpolit

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e fortë: Maskara...

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e
x
BREAKING NEWS

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/ Rithemelimi zbardh agjendën, ja si do të mësohen emrat fitues. Berisha e Paloka do të…

Vjen lëvizja urgjente! Zgjedhja e Kryesisë së PD-së/
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj demokracisë, ish-kryeministri është simboli i korrupsionit, pas SHBA edhe BE pritet ta shpallë “non grata”

Brizida Gjikondi: Zgjedhja e Berishës në krye të PD atentat ndaj
x

Bota

Shërbimet sekrete në Kiev tregojnë se kush do e rrëzojë Putinin nga pushteti: Ja se kur do të përfundojë lufta dhe lëvizjet tronditëse që do të ndodhin pas gushtit në Ukrainë  

Shërbimet sekrete në Kiev tregojnë se kush do e rrëzojë

Shefi i inteligjencës së Kievit, Kyrylo Budanov ka zbuluar ditën e djeshme informacione tronditëse për Vladimir Putinin.  Prej disa kohësh flitet se presidenti rus është shumë i sëmurë. Budanov pretendon se Cari ka një formë të rëndë kanceri dhe se një grusht shteti tashmë është duke u zhvilluar në Rusi për ta larguar nga pushteti. Gjeneralmajor Budanov, i cili drejton shërbimet sekrete të Kievit, e tha këtë në një intervistë për Sky neës, por pa dhënë detaje të mëtejshme apo prova të pretendimeve të tij. Kreu i inteligjencës ushtarake ukrainase parashikon gjithashtu se lufta do të arrijë një pikë kthese nga mesi i gushtit dhe do të përfundojë deri në fund të vitit. "Unë jam optimist", tha gjeneralmajor Budanov i cili theksoi se "pika kulminante do të jetë në pjesën e dytë të gushtit dhe shumica e aksioneve luftarake aktive do të përfundojnë deri në fund të këtij viti. Ne do të rinovojmë fuqinë ukrainase në të gjitha territoret tona që kemi humbur, përfshirë Donbasin dhe Krimenë”. Ai tha se Rusia nuk po ndryshon kurs. "Taktika e Rusisë nuk ka ndryshuar pavarësisht nga zhvendosja e saj drejt lindjes," shtoi Budanov, duke shpjeguar se Rusia po pëson humbje të mëdha. "Ne dimë gjithçka për armikun tonë. Ne i dimë planet e tyre pothuajse ashtu siç janë realizuar: Evropa e sheh Rusinë si një kërcënim të madh. Ata kanë frikë nga agresioni i saj. Ne kemi luftuar Rusinë për tetë vjet dhe mund të themi se kjo Rusi kaq e reklamuar si e pushtetshme është një mit. Nuk është aq e fuqishme, është një turmë njerëzish me armë."

Rusët tërhiqen nga qyteti, ja çfarë po ndodh në Kharkiv

Ushtria ruse thuhet se po tërhiqet nga Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, në atë që Neë York Times thotë se është një nga pengesat më të mëdha të Rusisë në këtë luftë që nga tërheqja e saj nga Kievi muajin e kaluar. Zyrtarët ukrainas dhe amerikanë thonë se forcat e Kremlinit në zonë po vazhdojnë të humbasin terren. Mbetet për t'u parë nëse tërheqja e Moskës u shkaktua nga kundërofensiva e ukrainasve apo, përkundrazi, është rezultat i një strategjie specifike të Kremlinit, që synon ridrejtimin e trupave të tij në juglindje, ku mund të forcojë njësi të stacionuara në Izyum, qendër të pushtuara disa javë më parë. Kujtojmë se Izyum, disa orë larg Kharkiv-it, është kthyer në një qendër operacionale vërtet vendimtare për Rusinë, e cila thuhet se po fiton terren në rajonin lindor të Donbasit, ku luftimet vazhdojnë të jenë të pandërprera. Ajo që është e sigurt është se, argumenton Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISË) në një përditësim mbi konfliktin, kundërofensiva ukrainase në zonën e Kharkiv fillon t'i ngjajë në mënyrë të paqartë kundërofensivës me të cilën përfundimisht arriti Kievi për të dëbuar ushtrinë ruse nga kryeqyteti dhe nga Ukraina perëndimore.

Çfarë po ndodh në Kharkiv

Forcat ukrainase po e detyrojnë komandën ruse të bëjë zgjedhje të vështira. Për shembull, lëvizjet e fundit të Kievit po i detyrojnë efektivisht njësitë e Moskës të përqendrohen në bombardimet mbi trupat e armikut në vend që të godasin qytetet. Burime të tjera nënvizojnë intensitetin e kundërofensive të Ukrainës që vjen nga verilindja e Kharkiv. Duket se trupat vendase kanë rimarrë disa vendbanime dhe kanë shtyrë rusët deri në 10 kilometra nga kufiri. Në këtë sektor të veçantë, forcat e Kremlinit do ta gjenin veten në mbrojtje dhe do të ishin të zëna duke shmangur një avancim të mëtejshëm të armikut drejt kufirit. "Përparësia e dhënë nga Rusia për operacionet në Donbass i ka lënë elementët e dislokuar në rajonin e Kharkivit të cenueshëm ndaj forcave të lëvizshme dhe shumë të motivuara të kundërsulmit ukrainas ", thuhet në përditësimin më të fundit të inteligjencës ushtarake britanike, sipas të cilit "tërheqja e forcave ruse nga Rajoni i Kharkivit është një pranim i heshtur i paaftësisë së Rusisë për të pushtuar qytetet kryesore në Ukrainë, ku ata prisnin rezistencë të kufizuar nga popullsia.