BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Bota

“Shi” dronësh mbi Kiev, sulmet e Rusisë gjunjëzojnë Ukrainën, del në skenë propozimi i parë konkret për t'i dhënë fund luftës, ja pse Zelensky dhe aleatët e tij janë në “shok”

“Shi” dronësh mbi Kiev, sulmet e Rusisë

Lufta mes Rusisë dhe Ukrainës vazhdon e pandërprerë. Sidomos në qiejt e dy kryeqyteteve. Gjatë natës të shtunën, forcat ruse të mbrojtjes ajrore zmbrapsën një sulm me dron kundër Moskës. Lajmi doli pas mesazhit në Telegram nga kryetari i bashkisë së kryeqytetit rus, Sergei Sobyanin: droni, saktësoi ai, u rrëzua teksa fluturonte mbi Bogorodsky, në pjesën lindore të rajonit të Moskës. “Një tentativë për sulm me dron në Moskë u pengua sonte nga forcat e mbrojtjes ajrore në rrethin urban Bogorodsky. Nuk ka dëme apo viktima për shkak të rënies së mbeturinave. Shërbimet e urgjencës po punojnë në vend”, tha Sobyanin. Ministria ruse e Mbrojtjes konfirmoi se forcat e saj shkatërruan një dron ukrainas që fluturonte mbi Bogorodsky.

Sulmet me dronë

Autoritetet ukrainase në vend të kësaj raportuan një valë sulmesh me drone ruse në Kiev për natën e dytë radhazi. “Për të dytën ditë radhazi, armiku sulmoi kryeqytetin me dronë. Sipas të dhënave paraprake, municionet bombarduese të tipit Shahed janë përdorur sërish (të ashtuquajturit drone kamikaze)”, ishte përditësimi në Telegram nga Administrata Ushtarake e Kievit. Kreu i administratës, Serhiy Popko, saktësoi se rreth një duzinë objektivash armike u goditën nga forcat dhe mjetet e mbrojtjes ajrore në territorin e Kievit dhe në periferi të qytetit. Dronët e armikut sulmuan Kievin në valë dhe nga drejtime të ndryshme. Për këtë arsye janë shpallur disa herë alarme ajrore në kryeqytet. Nuk u dhanë informacione të mëtejshme për dëme apo viktima. Të shtunën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky vlerësoi forcat e tij ajrore për rrëzimin e dronëve. Ky ishte numri më i madh i dronëve të lëshuar nga Rusia në më shumë se gjashtë javë. Në fjalimin e tij, Presidenti u krenua, por gjithashtu ai paralajmëroi se me afrimin e dimrit, Rusia do të shtojë sulmet e saj ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës.

Ukraina në delir

Sakaq, Ukraina duket se ka edhe një arsye tjetër, për tu mburrur. Ushtria tha dje se i kishte shtyrë rusët "3 deri në 8 kilometra" thellë në bregun e majtë të Dnieper të mbajtur nga Moska në shifrat e para për të vlerësuar përparimin pas disa muajsh të një kundërofensivë zhgënjyese. “Të dhënat e para tregojnë një përparim prej 3 deri në 8 km, në varësi të specifikave të gjeografisë dhe topografisë së bregut të majtë”, tha zëdhënësja e ushtrisë ukrainase Natalia Gumenyuk për televizionin ukrainas. Nëse ky informacion konfirmohet, do të jetë avancimi i parë i madh i ushtrisë ukrainase kundër pushtuesit rus në muajt e fundit. Natalija Gumenyuk nuk tha, megjithatë, nëse forcat ukrainase kontrollojnë plotësisht atë zonë në rajonin Kherson, në jug të vendit, apo nëse ushtarët rusë thjesht u tërhoqën përballë sulmeve të Kievit. “Armiku vazhdon sulmet me artileri në bregun e djathtë”, tha ajo dhe vlerësoi se në atë zonë ndodhen “disa dhjetëra mijëra” ushtarë rusë. “Kemi ende shumë punë për të bërë”, tha ajo.

Propozimi për fundin e luftës

Në këtë sfond disi gri, ka diçka premtuese: një propozim konkret për t’i dhënë fund luftës. Ish-sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen , i cili për vite ishte këshilltar me pagesë i politikanëve ukrainas, doli publikisht me një propozim për të cilin shumë vëzhgues po tundin kokën. Duke qenë se fundi i luftës nuk është në dukje, Rasmusen thotë se Aleanca ende duhet t'i ofrojë Ukrainës anëtarësimin pa i kthyer Krimenë, Donbasin dhe territoret e tjera, të cilat u aneksuan ilegalisht nga presidenti rus Vladimir Putin. Rasmussen argumenton se mbulimi i Ukrainës me Nenin 5, i cili u jep anëtarëve të NATO-s garanci kolektive të sigurisë, do ta pengonte Putinin nga përpjekjet për të kapur territor shtesë ukrainas. Megjithatë, edhe për ata shtetarë që mbrojnë pranimin e Ukrainës në NATO, formula e Rasmussen është e papranueshme. Kjo nuk është hera e parë që shfaqet një ide e tillë. Në një konferencë në gusht, Stian Jenssen, kreu i zyrës së Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi se një rezultat i mundshëm mund të ishte që Ukraina të heqë dorë nga një pjesë e territorit të saj në këmbim të anëtarësimit në NATO.

 

Më të lexuarat