BREAKING NEWS

Pas skandalit të 'Fake News'-i i porositur nga këshilltari i Metës, reagon menjëherë Rama, ia numëron një nga një Presidentit: Më e neveritshmja është që plehrat i'u hodhën në fytyrë...

Pas skandalit të 'Fake News'-i i porositur nga këshilltari
x

Bota

Shifrat e deritanishme mund mos të jenë të sakta, në Europë mund të ketë miliona të infektuar

Shifrat e deritanishme mund mos të jenë të sakta, në

Në Itali dhe vende të tjera europiane mund të jenë miliona të infektuar nga koronavirusi. Kështu bëri të ditur një studim bazuar në të dhëna prej analizave matematikore, nga Qendra për Modelet e Sëmundjeve Infektive në universitetin “Imperial”, në Londër, që bashkëpunon me OBSH-në.

Në Itali mund të ketë 5.9 milionë persona të prekur nga SarsCoV2, rreth 9.8% e popullsisë, ndërsa masat e marra për të frenuar përhapjen e virusit mund të kenë shpëtuar rreth 38 mijë jetë.

“Në Itali, si në vendet e tjera evropiane, vlerësohet se infeksionet e njohura janë me renditje të ndryshme me madhësi më të ulët se ato reale, veçanërisht për praninë e subjekteve asimptomatikë ose me pak simptoma si dhe aftësinë e kufizuar për të bërë teste", -shkruajnë hulumtuesit.

Studimi bazohet në analizën matematikore të të dhënave të siguruara nga Qendra Europiane e Parandalimit të Sëmundjeve dhe Kontrollit të vdekjeve të lidhura me Covid-19 në 11 vende europiane të prekura nga epidemia. Këto janë Austria, Belgjika, Danimarka, Franca, Gjermania, Italia, Norvegjia, Spanja, Suedia, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar.

"Rezultatet tona sugjerojnë që ndërhyrjet siç janë distancimi shoqëror ose bllokimi tashmë kanë shpëtuar shumë jetë dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë", -tha Axel Gandy, një statistikan në departamentin e matematikës në “Imperial College”. Sipas vlerësimeve të grupit të tij, kufizimet e zbatuara në këto 11 vende kanë parandaluar deri tani 59.000 vdekje. Shumë të tjerë do të shmangen nëse masat mirëmbahen derisa transmetimi të zvogëlohet. Ne vlerësojmë - shkruajnë studiuesit - që në 11 vendet midis 7 deri 43 milionë individë janë infektuar me SarsCoV2 deri më 28 Mars. "Pjesa e popullsisë së prekur (të cilën ekspertët e përcaktojnë si 'shkalla e sulmit') duket të jetë më e lartë në Spanjë (15%) dhe Itali (9.8%), ndërsa është më e ulët në Gjermani (0.7%) dhe Norvegji (0,41%). (ANSA)

Më të lexuarat