BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Shkarkohet zyrtari i lartë, zbulohet arsyeja (Emri)

Shkarkohet zyrtari i lartë, zbulohet arsyeja (Emri)

Një inspektor ushqimi në Indi ka urdhëruar të shkarkohen rreth 2 milionë litra ujë me justifikimin se në celularin që i kishte rënë brenda rezervuarit kishte “të dhëna sensitive qeveritare”.

Zyrtari qeveritar Rajesh Vishwas, i shkarkuar tashmë për nglizhencë, urdhëroi pompimin e ujit për tre ditë nga diga  Kherkatta në Indinë qendrore, duke thënë se celulari i tij i rënë në ujë kishte të dhëna të rëndësishme.

Ai fillimisht tha për mediat se kishte kontaktuar me një tjetër zyrtar për të marrë leje mbi  zbrazjen e “një sasie uji” për të ushqyer një kanal aty pranë. Por raportimet më pas zbuluan se 2 milionë litrat e shkarkuara mund të ujisnin qindra hektarë tokë bujqësore.

“Ai tha se nuk kishte problem të shkarkoheshin rreth 1 metër ujë lartësi nga rezervuari dhe në fakt kjo do të çonte më shumë ujë te fermerët”, tha Vishwas për rrjetet lokale.

Zyrtarët raportohet se kishin shfrytëzuar zhytës vendas dhe dy pompa nafte për zbrazjen e rezervuarit.

Celulari u gjet në fakt disa ditë më vonë por ishte tepër i lagur për t’u përdorur. India zotëron rreth 18% të popullatës globale por rezervat e ujit janë të pakta dhe tregohet e kujdesshme në menaxhimin e tyre.

Priyanka Shukla, zyrtar i administratës vendase tha për rrjetin The National: “Ai është pezulluar në varesi të hetimeve, uji është një burim esencial dhe nuk mund të shpërdorohet kështu”.