BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Shkatërrimi i digës së Ukrainës, OKB paralajmëron pasoja të rënda

Shkatërrimi i digës së Ukrainës, OKB paralajmëron

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se shkatërrimi i digës së madhe në Ukrainë do të ketë pasoja shumë të rënda për mijëra njerëz. Zyrtari i OKB-së, Martin Griffiths, tha se shkalla e katastrofës në digën Kakhovka në Ukrainën Jugore do të bëhet e qartë vetëm në ditët në vijim.

Duke iu drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Griffiths paralajmëroi se mijëra njerëz në Ukrainën Jugore po përballeshin me humbjen e shtëpive, ushqimit, ujit të sigurt dhe mjeteve të jetesës.

Mijëra persona janë larguar nga shtëpitë e përmbytura në këtë zonë pasi ekziston frika se niveli i ujit mund të rritet më tej.

Sipas mediave ukrainase, mëngjesin e kësaj të mërkure raportohet për 23 zona të përmbytura. Deri më tani, bëhet e ditur se rreth 40 mijë banorë duhet të evakuohen nga shtëpitë e tyre: 17,000 në territorin e kontrolluar nga Ukraina në perëndim të lumit Dnipro dhe 25,000 në lindjen e pushtuar nga Rusia.

Nga ana tjetër, disa banorë janë duke u përpjekur që të shpëtojnë sendet e tyre në shtëpitë ku uji ka arritur në nivele afër tavanit.  

Diga Kakhovka, në rrjedhën e poshtme nga rezervuari i madh Kakhovka, siguron ujë shumë të nevojshëm për fermerët dhe banorët, si dhe për termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia. Ai është gjithashtu një kanal jetik që çon ujë në jug në Krimenë e pushtuar nga Rusia.

Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për hedhjen në erë të digës të martën.