BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x
BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x

Bota

Shkatërrohet rrjeti i trafikut të organeve, grupi udhëhiqej nga një mjek dhe një mekanik

Shkatërrohet rrjeti i trafikut të organeve, grupi udhëhiqej nga

Një rrjet i kontrabandës së organeve njerëzore të udhëhequr nga një mjek dhe një mekanik makinash, është shkatërruar nga policia pakistaneze. Të dy personat kishin kryer më shumë se 328 transplantime të paligjshme të veshkave, duke vrarë të paktën tre persona, thanë sot autoritetet.

Faëad Mukhtar, një mjek i cili tashmë ishte arrestuar pesë herë në të kaluarën përdori mekanikun e makinave, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, si asistent dhe anesteziolog në operacione, tha policia.

Operacionet u janë kryer personave që anëtarët e rrjetit i kanë takuar në spitale, sipas hetimit të policisë. Veshkat hiqeshin ose transplantoheshin në shtëpi private, shpesh pa dijeninë e pacientit, shpjegoi Mohsin Naqvi, kreu i qeverisë provinciale të Punjabit.

Organet u shitën për 3 milion rupi (9,800 euro) për pacientët pakistanezë dhe deri në 10 milion rupi (33,000 euro) për pacientët jashtë vendit, tha ai. Rrjeti, i cili përbëhej nga tetë persona, vepronte në Punjab dhe një pjesë të Kashmirit pakistanez. Të paktën tre persona kanë vdekur nga operacioni.

Pakistani në vitin 2010 ndaloi kontrabandën e organeve njerëzore, një krim që dënohet deri në 10 vjet burg.

Por kjo nuk e ka penguar lulëzimin e rrjeteve ilegale të transplanteve. Zakonisht këta nuk kanë një ekip mjekësor apo njohuritë e nevojshme për operacionet dhe shpesh pacientët vdesin për shkak të komplikimeve.

Më të lexuarat