BREAKING NEWS

“Berisha ka qenë i prerë, pati një refuzim për bashkimin”/ Bardhi zbardh prapaskenat nga mbledhjet e PD për 14 majin: Për Tiranën nuk është vetëm Godole dhe Bejko, ka disa emra...

“Berisha ka qenë i prerë, pati një refuzim për
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur kandidatët përfundimtarë, shtyhet me dy orë, zbardhet arsyeja

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur
x
BREAKING NEWS

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17 kandidatë në zgjedhje? Ja të gjithë EMRAT e bërë publikë deri më tani

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17
x
BREAKING NEWS

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e subjekteve zgjedhore

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e
x
BREAKING NEWS

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më “gdhë” me 13 vite studime për shkollën e lartë, Ogerta Manastirliu dhe Ulsi Manja “magjistarë” të doktoraturave plagjiaturë, Lindita Nikolla mesatare mbi 5, Taulant Balla ka nisur gjimnazin 18 vjeç...

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më
x
BREAKING NEWS

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush janë 3 kandidat e propozuar për kryetar në Bashkinë e Tiranës

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës shqiptare: Duam kandidatë të pastër në zgjedhje, boll me shitblerje votash, të korruptuarit janë kërcënim për sigurinë e SHBA

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës
x
BREAKING NEWS

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me deklaratën shokuese dhe iu ‘pret’ shpresat shqiptarëve ilegal: Ndalojini dhe kthejini pasi janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me
x

Bota

Shkelja e sanksioneve! SHBA nuk ndalet, zbulohet goditja më e fundit ndaj miliarderit rus

Shkelja e sanksioneve! SHBA nuk ndalet, zbulohet goditja më e fundit ndaj

Prokurorët amerikanë njoftuan të enjten se kanë ngritur akuza penale ndaj miliarderit rus Oleg Deripaska për shkelje të sanksioneve të vendosura lidhur me sulmin e Rusisë në Ukrainë.

Pesëdhjetë e katër vjeçari Oleg Deripaska, themelues i gjigantit të aluminit ‘Rusal RUAL.MM’, është mes rreth 20 oligarkëve dhe zyrtarëve rusë që janë përfshirë nga Uashingtoni në listën e zezë prej vitit 2018, si reagim ndaj ndërhyrjes së dyshuar të Rusisë në zgjedhjet e amerikane të vitit 2016.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë tha se Oleg Deripaska ka shkelur sanksionet duke përdorur sistemin financiar amerikan për mirëmbajtjen e tre pronave luksoze si dhe ka punësuar një grua, e cila ka blerë një studio muzikore në Kaliforni, për llogari të tij.

Prokurorët thanë se Oleg Deripaska ka shkelur sanksionet edhe përmes përpjekjeve për të dërguar nga Rusia të dashurën e tij shtatzënë në SHBA mënyrë që lindë fëmijët në territorin amerikan.

“Në vazhdën e sulmit të padrejtë e të paprovokuar të Rusisë në Ukrainë, i premtova popullit amerikan se Departamenti i Drejtësisë do të punonte për të mbajtur përgjegjës ata që shkelin ligjet tona dhe kërcënojnë sigurinë tonë kombëtare”, tha në një deklaratë Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland. "Akuzat e sotme tregojnë se ne po e mbajmë këtë premtim", shtoi ai.

Erich Ferrari, avokati i miliarderit Deripaska, nuk pranoi të komentojë. Në padi përfshihen dhe emrat e tre grave, Ekaterina Voronina, Natalia Bardakova dhe Olga Shriki, ndaj të cilave janë ngritur gjithashtu akuza. Prokurorët njoftuan arrestimin e njërës prej tyre, Olga Shrikit, banore e Nju Xhersit. Moska e ka quajtur sulmin në Ukrainë një operacion të posaçëm ushtarak dhe ka mohuar ndërhyrjen në zgjedhjet amerikane të vitit 2016. Sipas revistës Forbes Oleg Deripaska ka një pasuri në vlerën e 2.8 miliardë dollarëve. Ndaj tij janë vendosur sanksione edhe nga Bashkimi Evropian e Britania./VOA

Më të lexuarat