BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Shkenca hapsinore bën zbulimin e frikshëm: Prej kohësh, rreth tokës vërtitet...

Shkenca hapsinore bën zbulimin e frikshëm: Prej kohësh, rreth

Toka ka një fqinj të sapo zbuluar në formën e një “kuazi-hëne” që duket se po na ndjek nëpër hapësirë.

Objekti i sapo zbuluar, i quajtur 2023 FW13, është një asteroid me diametër rreth 50 këmbë që rrotullohet rreth diellit me të njëjtin ritëm si Toka dhe rrotullohet rreth planetit tonë në një objekt gjithëpërfshirës në formë ovale ndërsa bën këtë.

Orbita e saj rrotulluese rreth Tokës e bën atë një kuazi-hënë ose pothuajse satelit, nga të cilët ka vetëm disa të tjerë.

“Duket se është pothuajse sateliti më i gjatë i Tokës i njohur deri më sot,” tha për Sky & Telescope Adrien Coffinet, një astronom dhe gazetar që e kategorizoi asteroidin si një kuazi-hënë pas modelimit të orbitës së tij .

Çuditërisht, këto objekte rrallë rrotullohen rreth Tokës për shkak të tërheqjes gravitacionale të planetit tonë: përkundrazi, kuazi-hënat janë në rezonancë me Tokën, thjesht rrotullohen rreth diellit në të njëjtën shpejtësi dhe vendndodhje si Toka.

“Dimensioni i lakut (rreth 18 njësi astronomike në rreze [rreth 16,700,000 milje] është aq i madh sa Toka në thelb nuk luan asnjë rol në lëvizjen e saj,” tha për Sky & Telescope Alan Harris, një astronom hulumtues në Institutin e Shkencave Hapësinore. “Kjo nuk është] në asnjë mënyrë e lidhur me Tokën përveç rastësisë.”

Këta asteroidë zakonisht qëndrojnë në orbitë rreth Tokës vetëm për disa dekada, përpara se të tërhiqen për të orbituar vetëm diellin. 2023 FW13, nga ana tjetër, duket se ka qenë në orbitën e Tokës që të paktën 100 para Krishtit, gjë që do ta bënte atë kuazi-satelitin më të qëndrueshëm të Tokës që është gjetur ndonjëherë.