Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Shkenca zbulon yllin e lëshuar me shpejtësi përmes universit, të ‘pështyrë’ nga vrima e zezë

Postuar: 14/11/2019 - 19:43

Një yll është pikasur së fundmi duke lëvizur me shpejtësi marramendëse përmes universit, pasi u lëshua jashtë nga një vrimë e zezë super-masive.
 
 Shkencëtarët thanë se po lëvizte aq shpejt sa që do të dalë nga galaktika për të mos u kthyer kurrë.
 
 Ylli u lëshua nga një vrimë e zezë në qendër ta galaktikës sonë Rruga e Qumështit.
 
 Ai u pikas në konstelacionin Grus, nga studiuesit e Universitetit Carnegie Mellon me një shpejtësi 10 herë më të madhe se yjet e tjera.
 
"Shpejtësia e yllit të zbuluar ishte aq e madhe sa mund të dalë nga galaktika dhe të mos kthehet kurrë," tha Douglas Boubert i Universitetit te Oxford.
 
Yjet e shpejtësive të mëdha janë zbuluar rreth 20 vjet më parë dhe mbeten shumë misteriozë për shkencëtarët, por kjo ishte hera e parë që një yll i tillë u zbulua kaq pranë.
 
Objekti kaloi 29 mijë vite drite larg. Astronomët arritën të gjurmojnë rrugëtimin e tij nga fillimi i gaalaktikës tonë, ku gjendet një vrimë e zezë gjigande e njohur si Sagittarius A*.
 
"Kjo është shumë emocionuese, sepse kishim dyshuar prej kohësh se vrimat e zeza mudn të pshtyjnë jashtë yje me shpejtësi të mëdha”, tha Koposov, një nga autorit e studimit.
 
"Ne besojmë se vrima e zezë ka lëshuar një yll me shpejtësi mijëra kilometra në sekondë rreth pesë milionë vjet më parë, pra kur paraardhësit tanë sapo kishin mësuar të ecnin me dy këmbë”.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2019 - 19:44

Një gjykatë në Sudan dënoi të shtunën ish-Presidentin Omar al-Bashir për pastrim parash dhe korrupsion, duke e dënuar atë me dy vjet në një institucion rehabilitimi.
 

Postuar: 14/12/2019 - 15:39

Rusia ka akuzuar dje se NATO qëllimisht po nxit tensione globale duke avancuar aftësitë ushtara

Postuar: 14/12/2019 - 15:21

Disa vende të Evropës, nga Irlanda e Franca deri në Itali e Greqi, prej orësh po përballen me m

Postuar: 14/12/2019 - 14:55

Megjithëse Boris Johnson fitoi në zgjedhje, qindra protestues kanë mbushur rrugët e Londrës në

Postuar: 14/12/2019 - 14:53

Llogaritet se mbi 300 mijë njerëz, janë vrarë prej trupave japoneze në qytetin Nanjing të Kinës

Postuar: 14/12/2019 - 07:36

Komisioni i Ligjeve i Dhomës së Përfaqësuesve rekomandoi dje ngritjen e akuzave ndaj Presidentit

Postuar: 13/12/2019 - 22:57

Të gjithë emigrantët do të paguajnë një shumë prej 626 paundësh për sistemin qeveritar shëndetëso