BREAKING NEWS

Video/ Nuk dorëzohet Zvicra, shkund rrjetën e Serbisë, Embolo barazon shifrat

Video/ Nuk dorëzohet Zvicra, shkund rrjetën e Serbisë, Embolo
x
BREAKING NEWS

“Protesta e 6 dhjetorit rast i mirë që opozita të marrë vëmendjen e BE-së”, politologu zbulon arsyen pse Vuçiç nuk vjen në Tiranë

“Protesta e 6 dhjetorit rast i mirë që opozita të
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia e rrethoi, por autori zgjodhi të vriste veten

Mediat serbe jehonë vrasjes së tmerrshme në Kosovë: Policia
x
BREAKING NEWS

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka përgjegjësi për largimin e të rinjve

Deputetja demokrate habit me deklaratën: Partia Demokratike ka
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në Tiranë, i pranishëm edhe kancelari gjerman, ja kush do ta shoqërojë

Samiti i BE-së për Ballkanin Perëndimorë në
x
BREAKING NEWS

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë: Kanë devijuar nga objektivi, nuk po merren me zyrtarët e lartë

Zgjedhja e kreut të SPAK, avokati bën deklaratën e fortë:
x
BREAKING NEWS

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së zbardh prapaskenat

Përplasja Braçe-Balla për buxhetin, deputeti i PS-së
x
BREAKING NEWS

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë po ndodh

COVID-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë del me
x

Bota

Shkencëtarët bëjnë paralajmërimin e frikshëm: Temperaturat do të shkojnë deri në 52 gradë celsius, ja vendet që do të godasë

Shkencëtarët bëjnë paralajmërimin e frikshëm:

Fenomeni i quajtur “rripi i të nxehtit ekstrem” parashikohet të prekë Amerikën Qendrore, deri në vitin 2053, sipas studimit të kryer nga organizata jofitimprurrëse “First Street Foundation”. Studimi i ri thotë se rreth 100 milionë persona mund të përballen me një valë të nxehti ekstrem që do të arrijë deri në 52 gradë celsius.

Kjo do të përfshijë një rajon gjeografik që shtrihet nga Teksasi verior dhe Luiziana në Illinois, Indiana dhe Ëisconsin, zona në brendësi larg motit më të butë që shihet shpesh pranë brigjeve. Një gjetje kryesore nga studimi ishte se nxehtësia që tejkalonte pragun e kategorisë më të lartë të Shërbimit Kombëtar të Motit, e quajtur “Rrezik ekstrem”, ose mbi 52C, pritej të prekë 8.1 milion njerëz në 2023 dhe të rritet në 107 milion njerëz në 2053, një rritje 13-fish.

Indeksi i nxehtësisë, i njohur gjithashtu si temperatura e dukshme, është ajo që në të vërtetë ndihet temperatura e jashtme për trupin e njeriut kur lagështia relative kombinohet me temperaturën e ajrit. Kjo do të përfshijë një rajon gjeografik që shtrihet nga Teksasi verior dhe Luiziana në Illinois, Indiana dhe Ëisconsin, zona në brendësi larg motit më të butë që shihet shpesh pranë brigjeve.

Përtej ditëve të “rrezikshmërisë ekstreme”, zonat në të gjithë vendin pritet të përjetojnë temperatura më të nxehta, me shkallë të ndryshme elasticiteti. “Këto rritje të temperaturave lokale rezultojnë në implikime të rëndësishme për komunitetet që nuk janë të përshtatur me motin më të ngrohtë në krahasim me klimën e tyre normale”, thuhet në raport.