BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Shkencëtarët i frikësohen një fenomeni në Antarktidë: Mund ta kthejë nga frigoriferin e Tokës, në radiatorin e saj

Shkencëtarët i frikësohen një fenomeni në

Deti i ngrirë që rrethon Antarktidën ka qenë nën çdo nivel të regjistruar në dimër këtë sezon. Janë pamjet satelitore që tregojnë një pikë referimi shqetësues për një rajon që dukej se po i rezistonte ngrohjes globale.

“Është larg çdo gjëje që kemi parë”, tha Walter Meier, i cili monitoron detin e ngrirë.

Ekspertët paralajmërojnë se një Antarktidë e paqëndrueshme mund të ketë pasoja të mëdha. Akullnajat e mëdha të Antarktidës rregullojnë temperaturën e planetit, pasi sipërfaqja e bardhë reflekton energjinë e Diellit përsëri në atmosferë dhe gjithashtu ftoh ujin.

Pa akullin që freskon planetin, Antarktida mund të kthehet nga frigoriferi i Tokës, në radiatorin e saj. Shkencëtarët po përpiqen të identifikojnë të gjithë faktorët që çuan në nivelin e ulët në ngrirjen e detit.

Akulli në det formohet gjatë dimrit. Në verë shkrihet dhe është pjesë e sistemit të ndërlidhur në Antarktidë. Akulli në det vepron si mbrojtës për akullin që mbulon tokën pasi ndalon oqeanin që të ngrohet./tvklan.al