BREAKING NEWS

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë rezultuar të infektuar me Covid-19 në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

Koronavirusi drejt zhdukjes në Shqipëri, ja sa persona kanë
x
BREAKING NEWS

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët e tij japin lajmin e trishtë: Humbje e madhe! (EMRI+FOTO)

Mjekësia në zi/ Ndahet nga jeta mjeku i njohur shqiptar, kolegët
x

Bota

Shkencëtarët japin lajmin që do të sjellë ndryshimin e madh në luftën ndaj koronavirusit, ja çfarë është zbuluar tek bletët

Shkencëtarët japin lajmin që do të sjellë ndryshimin e

Shkencëtarët japin lajmin se shumë shpejt bletët do të mund të kuptojnë se kur një person ka koronavirus. Një projekt ka në fokus që të stërvisë bletët për të nuhatur koronavirusin. 

Studiuesit në Universitetin Wageningen tha se projekti, i kryer nga InsectSense dhe Wageningen Bioveterinar Research (WBVR), përfshiu testimin e rreth 150 bletëve duke përdorur metodën Pavlov. Sa herë që bletët ishin të ekspozuara ndaj virusit, atyre u jepej ujë sheqeri si shpërblim.

Trajnimi i bletëve zgjati vetëm disa minuta, zbuluan shkencëtarët dhe bletëve i duhen vetëm disa sekonda për të identifikuar erën. Gjithashtu bëhet me dije se bletët nuk kanë mundësi që të përhapin Covid-19.