BREAKING NEWS

Kërcet thika në Sarandë, humb jetën një person

Kërcet thika në Sarandë, humb jetën një person
x
BREAKING NEWS

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e Florenc Çapjas

Foto/ RENEA aksion në Elbasan, në kërkim të Fejzullah e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i Serbisë do të sjellë shpërbërjen e saj, kjo është koha e madhe e Shqipërisë, prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela bën parashikimin e bujshëm: Dobësimi integral i
x
BREAKING NEWS

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit, policia jep detajet

Tentoi të kalonte kufirin me automjetin e vjedhur të ministrit,
x
BREAKING NEWS

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja sa do të shiten

Bordi i transparencës ndryshon çmimet e karburantit në vend, ja
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x

Bota

Shkencëtarët në alarm/ "Një shqetësim i madh global", shpohet vrima e Ozonit, miliarda njerëz në Tokë në rrezik ndaj kancerit të ...

Shkencëtarët në alarm/ "Një shqetësim i madh

Miti kryesor rreth vrimës në shtresën e ozonit të atmosferës së Tokës është ajo që ndodhet mbi Antarktidë, e cila u përkeqësua tejmase nga kimikatet industriale.

Por tani një studim i ri pretendon se një vrimë e re e ozonit e hapur gjatë gjithë vitit është zbuluar mbi tropikët e Tokës, duke ekspozuar potencialisht miliarda njerëz ndaj dozave më të larta të rrezatimit ultravjollcë të rrezikshëm nga dielli.

"Ekzistenca e vrimës tropikale të ozonit mund të shkaktojë një shqetësim të madh global," thotë Qing-Bin Lu, një shkencëtar nga Universiteti i Waterloo në Ontario.

"Hapja e shtresës së ozonit mund të çojë në rritjen e rrezatimit UV në nivelin e tokës, i cili mund të rrisë rrezikun e kancerit të lëkurës dhe kataraktit tek njerëzit, si dhe të dobësojë sistemin imunitar të njeriut, të ulë produktivitetin bujqësor dhe të ndikojë negativisht në organizmat dhe ekosistemet e ndjeshme ujore”,-shton ai.

Shkencëtarët thonë se vrima nuk pritej të ekzistonte. Megjithatë, zbuluan se mbulon pothuajse të gjithë rajonin tropikal të botës. Aktualisht vlerësohet të jetë rreth shtatë herë më e madhe se vrima e njohur që hapet çdo vit mbi Antarktik

Sikur zbulimi i një vrime të re në shtresën e ozonit të mos ishte më shumë se shqetësues, duket se kjo vrimë e veçantë nuk mbyllet kurrë. Vrima më e njohur e Antarktidës hapet vetëm gjatë pranverës.

Hulumtimet tregojnë se kjo vrimë e re ka qenë e hapur për më shumë se 30 vjet.

Profesor Lu thotë se vrima shfaqet në të gjitha stinët dhe ka që nga vitet 1980. Është një shqetësim i madh sepse mund të rrisë rrezatimin UV në nivelin e tokës. Kjo, natyrisht, do të rriste rreziqet e lidhura me kancerin dhe kataraktet brenda rajoneve që ai prek gjithashtu. Për më tepër, mund të ketë shumë efekte të tjera negative në ekosistemet dhe shëndetin e zonave tona tropikale.

Nëse kjo vrimë e re në shtresën e ozonit është kaq masive dhe e aftë të ndikojë kaq shumë në botë, pse u desh kaq shumë kohë për t'u zbuluar?

Shkencëtarët në alarm/ "Një shqetësim i madh