BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x
BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia me trupa ushtarake

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani gjerman për të ndryshuar politikën me “dy karrige” të Vuçiçit, këshilltari i Scholz “zbarkon” në rajon, del jashtë loje dhe “Ballkani i Hapur”

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani
x
BREAKING NEWS

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore” që do të përfshijë Rusinë dhe NATO

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja
x
BREAKING NEWS

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e armëve bërthamore, shpall zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve të pavarura të Ukrainës, SHBA e paralajmëron për pasoja katastrofike

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e
x
BREAKING NEWS

Henry Kissinger: Putin ka humbur, ne e mundim dhe në luftën bërthamore, ja si duhet të kundërpërgjigjet NATO

Henry Kissinger: Putin  ka humbur, ne e mundim dhe në luftën
x

Bota

Shkrimtari i njohur u sulmua me thikë dhe u nis me urgjencë në spital në gjendje të rëndë, flet për herë të parë moderatori që e shoqëronte në skenë: E paimagjinueshme!

Shkrimtari i njohur u sulmua me thikë dhe u nis me urgjencë në

Henry Reese, moderatori i cili ndodhej në skenë me Salman Rushdie në ditën që autori u sulmua, ka dhënë një intervistë për “BBC”. Moderatori u shfaq në kamera me njërin sy të nxirë ndërsa foli mbi ndjesitë që i ka lënë kjo ngjarje e tmerrshme.

BBC: Nëse do ju pyesja në emër të audiencës së Shteteve të Bashkuara dhe botës, si ndiheni pas këtij sulmi?

Henry Reese: Jam mirë. Çdo gjë po vazhdon. Jam mirë. Jemi të shqetësuar për Salman. E kam fjalën për të, për çfarë ai përfaqëson në botë dhe ai është i rëndësishëm për botën.

BBC: A janë për ty vlerat që Salman Rushdie përfaqëson më të rëndësishme se çfarë i ka ndodhur atij?

Henry Reese: Nuk mund të kishte diçka më të gjallë në materializimin e vlerave tona. Misioni ynë është të mbrojmë shkrimtarët në faltoren tonë. Të shihje Salman Rushdie që u sulmua për jetën e tij është e paimagjinueshme… Është e vështirë të përshkruhet, si është ta shohësh të ndodhë para syve të tu. Shkrimtarët në programin tonë ndodhen në publik dhe po e shohin.

BBC: Shpreson se një ditë mund të kthehesh në Institucionin Chautauqua dhe të bësh bisedën që po shpresoje të bëje me Salman Rushdie?

Henry Reese: Kjo do ishte ideale, ta shihja të ndodhte dhe të mos pengoheshim në asnjë lloj mënyre nga ajo çfarë kishim planifikuar. Të tregojmë se këto vlera do të mbrohen dhe mund të mbrohen.

Raportimet e fundit thonë se Rushdie është përmendur dhe ka mundur të flasë me hetuesit lidhur me sulmin ndaj tij.

Më të lexuarat