BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Bota

Shmanget varësia nga Gazpromi i Rusisë, zbulohet çfarë po ndodh tashmë në Evropë

Shmanget varësia nga Gazpromi i Rusisë, zbulohet çfarë po

Gazi ka filluar të rrjedhë nëpër një tubacion të ri nga Norvegjia në Poloni që do t’i japë Evropës Qendrore dhe Lindore një alternativë tjetër për energjinë ruse. Polonia ishte e varur nga Rusia për dekada derisa furnizimet u ndërprenë në prill pasi ajo refuzoi të paguante faturat në rubla.

Hapja e tubacionit dhe infrastrukturës së re do të thotë se Polonia nuk është më e varur nga gazi rus. Kryeministri polak Mateusz Morawiecki, u shpreh se hapja e lidhjes së re shënoi fundin e dominimit dhe shantazhit të Rusisë në tregun e gazit të Polonisë.

Plani për ndërtimin e tubacionit u konceptua fillimisht më shumë se 20 vjet më parë, por qeveritë e njëpasnjëshme “luajtën kumar” se gazi rus ishte edhe më i lirë dhe i besueshëm. Tashmë, tubacioni i ri që rrjedh në baltik është një moment historik për Poloninë.

Shfrytëzimi i statusit si furnizues monopol nga Rusia për të caktuar çmime të larta dhe më vonë aneksimi i Krimesë në vitin 2014 ndryshoi planet në Varshavë. Vendi miratoi projekte për të marrë gaz nga diku tjetër.

Fillimisht, ajo ndërtoi një terminal për të importuar gaz natyror të lëngshëm nga Katari dhe SHBA, ndërsa tani mund të marrë furnizime direkt nga Norvegjia. Kjo e fundit ka rritur sigurinë e tubacioneve të saj, pas problemeve të fundit me Nord Stream 1.

Më të lexuarat