BREAKING NEWS

Mbi 4 mijë testime! Zbardhen të dhënat, sa raste të reja me COVID u regjistruan në 24 orët e fundit në Shqipëri, zbulohen zonat më 'të nxehta'

Mbi 4 mijë testime! Zbardhen të dhënat, sa raste të reja me
x

Bota

Shpërthejnë tensionet në fund të vizitës me ministrin grek/ Erdogan lëshon thirrjen emergjente: I rikujtuam Dendias ...

Shpërthejnë tensionet në fund të vizitës me ministrin

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, kritikoi ministrin grek, Nikos Dendias, lidhur me deklaratat në konferencën për shtyp me homologun Mevlut Cavusoglu. Sipas mediave të huaja, Erdogan  ka thënë se takimi që zhvilloi me Dendias ishte miqësor, por që më pas mori rrjedhë tjetër.

Ai ka thënë me tej se ministri i tij i rikujtoi zyrtarit të Athinës të mbante vendin që i takon.

“Takimi ynë u zhvillua në një atmosferë miqësore, por gjatë bisedës me ministrin tonë të jashtëm, çështja mori rrjedhë tjetër. Sigurisht përballë sjelljes së Dendias dhe qëndrimit të tij, ministri i jashtëm i rikujtoi atij vendin që i takon”, u shpreh presidenti turk.

Erdogan shtoi se Turqia e konsideron qëndrimin e ministrit grek si të papërshtatshëm.

Dy vendet janë aleate në NATO, por vijojnë të përplasen lidhur më një sërë çështjesh, të tilla si shtrirja e rafteve kontinentale në Mesdheun lindor, hapësira ajrore, resurset energjetike, Qipro e ndarë etnikisht dhe status i disa ishujve në Egje.  Tensionet arritën kulmin verën e kaluar kur Turqia dërgoi anije shpuese në ujërat e Mesdheut.