BREAKING NEWS

"E shqetësuar për financimet ruse në Ballkan", senatorja amerikane: Shqipëria duhet të vendosë vetë

"E shqetësuar për financimet ruse në Ballkan",
x
BREAKING NEWS

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund "makthi" rus, Von der Leyen jep lajmin fantastik

"Europa do të ketë mjaftueshëm gaz"/ Merr fund
x
BREAKING NEWS

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë zbulon se çfarë po ndodh në vend

Covid-19 ende nuk ka përfunduar, Ministria e Shëndetësisë
x
BREAKING NEWS

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin paralajmërimin, zbulojnë planet e Putinit për Ballkanin

Njihet si "fuqi baruti"! Ekspertët amerikanë japin
x
BREAKING NEWS

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet nafta, benzina dhe gazi

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet, ja sa do shitet
x
BREAKING NEWS

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha “syri” i Moskës në Tiranë, ja kush është oligarku rus që ka shpërndarë para në Shqipëri dhe ka bashkëpunuar me kreun e “Foltores”

Mediat malazeze tronditin politikën shqiptare, Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të përjashtohen nga politika, kreu i “Foltores” nis kërcënimet ndaj deputetëve të PD që kanë paralajmëruar votimin e nismës së dekomunistizimit

7 besnikë të Sali Berishës me dosje spiuni pritet të
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë të dobëta dhe asgjë nuk është e garantuar, kërkon nga qeveria që të zgjedhë se cilën rrugë do ndjekë, me Perëndimin apo me Lindjen

Yuri Kim mesazh Ramës, deklaron se institucionet shqiptare janë
x

Bota

Shpërthen baza ajrore ruse në Krime, plagosen 5 persona

Shpërthen baza ajrore ruse në Krime, plagosen 5 persona

Një bazë ajrore ruse pranë vendpushimeve bregdetare në gadishullin e aneksuar të Krimesë, është tronditur nga disa shpërthime, duke plagosur pesë persona sipas autoriteteve lokale në atë që Moska ia atribuon shpërthimeve në tregimet e municioneve.

Dëshmitarët lokalë i thanë Reuters se dëgjuan të paktën 12 shpërthime rreth orës 15:20 me orën lokale (1220 GMT) nga baza ajrore Saky pranë Novofedorivka në bregun perëndimor të Krimesë. Ata e përshkruan shpërthimin përfundimtar rreth 30 minuta më vonë si më të fortë.

Krimea deri më tani është kursyer nga bombardimet intensive dhe luftimet e artilerisë që kanë ndodhur në zona të tjera të Ukrainës lindore dhe jugore që nga 24 shkurti, kur presidenti Vladimir Putin urdhëroi forcat e armatosura ruse të hyjnë në Ukrainë, duke përfshirë disa të vendosura në gadishull.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se "bombardimi i disa dyqaneve të municioneve të aviacionit" kishte shkaktuar një shpërthim, njoftuan agjencitë ruse të lajmeve, por se nuk kishte të lënduar.

Megjithatë, kreu i departamentit të shëndetësisë së Krimesë tha se pesë persona ishin plagosur, duke përfshirë një fëmijë.

Asnjë koment nuk ishte bërë ende nga Ukraina.

Guvernatori rus i Krimesë, Sergei Aksyonov, postoi një video në kanalin e tij Telegram nga afër bazës.

"Ekipet e ambulancës po punojnë në vend ... është shumë herët për të folur për viktima," tha ai. "Në mesin e popullatës civile, askush nuk është pranuar në spital për trajtim mjekësor."

Ai tha se një zonë përjashtimi prej pesë kilometrash ishte krijuar rreth zonës dhe se autoritetet lokale po monitoronin zjarret.

Ministria e Mbrojtjes tha se nuk kishte pasur asnjë lloj sulmi dhe se asnjë pajisje aviacioni nuk ishte dëmtuar. Moska tha se po merren masa të mëtejshme për të përcaktuar shkaqet.

Baza është afër vendpushimeve bregdetare të Novofedorivka dhe Saky, por shoqata ruse e turizmit ATOS tha se ata nuk duket se ishin prekur nga shpërthimet. Megjithatë, vendasit raportuan mbingarkesa në rrugët që largohen nga bregu.

Video të shumta të marra nga plazhet u postuan në rrjetet sociale, duke treguar shtëllunga të mëdha tymi që ngriheshin në qiell në distancë. Videot nuk mund të verifikoheshin menjëherë.

Novofedorivka dhe Saky janë rreth 50 km (30 milje) në veri të portit të Sevastopolit, shtëpia e flotës ruse të Detit të Zi, të cilën Moska e mori me qira nga Kievi për dekada përpara se të kapte dhe aneksonte të gjithë gadishullin nga Ukraina në 2014, në një lëvizje që nuk njihet nga shumica e vendeve të tjera.