BREAKING NEWS

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte fasadë dhe mashtrim, Rama e kishte paracaktuar emrin e Kreut të Shtetit

Zgjedhja e Presidentit të ri, reagon sërish PD: Gjithçka ishte
x
BREAKING NEWS

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në Pukë

E rëndë, plagoset me armë zjarri një i mitur në
x
BREAKING NEWS

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për efektin e FNSH

“Mu shkrep arma pa dashje”, plagosi shokun, jepet vendimi për
x
BREAKING NEWS

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në gadishullin e Karaburunit

Tymi ‘pushton’ qiellin, çfarë po ndodh në
x
BREAKING NEWS

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama falenderon publikisht...: Këta i zbardhen faqen Shqipërisë

Pas finales së madhe të Conference League, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i përgjigjet ‘flakë për flakë’ Alibeajt, ‘thumbon’ ashpër edhe Ilir Metën: PS ka vetëm një kusht për zgjedhjen e Presidentit të ri!

“Opozita fshihet pas një copë letre”/ Balla i
x
BREAKING NEWS

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet për emrin e Presidentit të ri të vendit dhe i dërgon mesazhin e fortë socialistëve: PS i iku marrëveshjes, ne i qëndrojmë!

“Jemi gati deri në 12 të natës”/ Alibeaj flet
x
BREAKING NEWS

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po përgatit Sali Berisha për të nxjerrë ‘jashtë loje’ Alibeajn dhe mbështetësit e tij, ja çfarë pritet të ndodhë në orët në vijim

Nxehet situata në selinë blu, zbulohet lëvizja që po
x

Bota

Shpërthen vullkani, llava zbret në rrugë dhe djeg shtëpitë e ishullit. Publikohen pamjet apokaliptike

Shpërthen vullkani, llava zbret në rrugë dhe djeg

Vullkani Cumbre Vieja, në ishullin Kanarie të La Palma-snë Spanjë, shpërtheu duke shkaktuar një kolonë të madhe tymi. Pamjet e publikuara nga shpërthimi i vullkanit janë tronditëse. Shtypi spanjoll, raporton se deri më tani, llava ka përpirë 20 shtëpi në fshatin El Paso si dhe disa rrugë.

Llava shpërtheu qindra metra lart nga pasi  vullkani shpërtheu, ndërsa lumenjtë e shkëmbinjve të shkrirë derdheshin në Oqeanin Atlantik. Autoritetet lokale kanë evakuuar rreth 5,000 banorë nga katër fshatra, përfshirë El Paso dhe Los Lianos de Aridane.

Sipas Presidentit të Ishujve Kanarie Angel Victor Torres, banorët e fshatrave tjerë nuk do të duhet të lëvizin nga shtëpitë e tyre. Deri më tani, nuk raportohet për persona të lënduar, por vetëm për demë materiale dhe shtëpia të djegura.

Linja ajrore Binter me bazë në Ishujt Kanarie njoftoi sot se ka anuluar katër fluturime për dhe nga ishulli La Gomera për shkak të hirit vullkanik dhe reve nga një shpërthim vullkanik në ishullin fqinj La Palma. Shpërthimi i fundit vullkanik në arkipelagun Kanarie, ndodhi në vitin 2011, në ishullin El Hierro dhe ishte nën ujë.

Në fakt, shpërthimi që nisi të dielën në mbrëmje, u parapri nga një tërmet i vogël, i cili u ndje më së shumti në zonën Las Manchas të El Paso.

Lëkundjet sizmike e shkaktuar nga aktiviteti vullkanik, filluan një javë më parë dhe kishte alarmuar disa bashki në ishullin Kanarie.

Që kur filloi ky fenomen, Instituti Gjeografik Kombëtar, ka regjistruar më shumë se 6,600 tërmete të vegjël në zonën Cumbre Vieja, në jug të ishullit.