BREAKING NEWS

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i LGBT-së”/ Zotimi i pazakontë i kandidatit në Primaret e PD-së: Nuk shkel mbi...

“S’ do lejoj që të valëvitet flamuri i
x
BREAKING NEWS

'Do ta vras burrin e motrës e do të bëj s*ks në prezencën tënde', si e kërcënonte 35-vjeçaren autori i krimit mizor

'Do ta vras burrin e motrës e do të bëj s*ks në
x
BREAKING NEWS

Pastori habit me deklaratën dhe hedh dyshime të forta: Ka një plan për shpopullimin në Shqipëri

Pastori habit me deklaratën dhe hedh dyshime të forta: Ka një
x
BREAKING NEWS

'Tronditet' bota e futbollit, Gjermania i jep lamtumirën Botërorit të Katarit

'Tronditet' bota e futbollit, Gjermania i jep lamtumirën
x
BREAKING NEWS

Vuçiç anuloi ardhjen në Tiranë, diplomati zbardh prapaskenat e vendimit të papritur

Vuçiç anuloi ardhjen në Tiranë, diplomati zbardh
x
BREAKING NEWS

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa të futem në garë

Primaret në PD, Julian Deda e zbulon: Ja arsyeja kryesore pse vendosa
x
BREAKING NEWS

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja: Autori shkoi pak ditë para për të studiuar vendin ku do ekzekutonte Briken Sanajn, u gjobit edhe nga policia, por...

Vrasja te ‘Kodra e Diellit’, gazetari zbardh detaje të reja:
x
BREAKING NEWS

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë bashkëpunëtorët e Putinit, zbardhet arsyeja e fortë

Kremlini merr vendimin drastik, ‘burgos’ brenda Rusisë
x

Bota

Shpërthime në “Nord Stream” 1 dhe 2, studiuesi ushtarak bën deklaratën e fortë: Me siguri janë bomba që janë vendosur natën, ja si funksionon

Shpërthime në “Nord Stream” 1 dhe 2, studiuesi ushtarak

Rrjedhjet e gazit në Nord Stream 1 dhe 2 nuk ishin aksidente, por veprime të qëllimshme që kanë çuar në dy lëkundje të dhunshme në Detin Baltik.

Lëkundjet kanë shkaktuar vrima aq të mëdha sa që ndoshta janë shpërthime të drejtpërdrejta.

Sipas studiuesit ushtarak danez Kenneth Ohlenschlager Buhl, ka shumë të ngjarë që të jenë bombat ato që kanë shkaktuar lëkundjet.

Lajmi u bë i ditur nga tabloidi danez “BT”.

“Mjetet ekzistojnë dhe, si të thuash, tashmë janë zhvilluar. Për të sabotuar një tub të tillë, është më e dukshme të hidhet në erë me një ngarkesë shpërthyese, e cila vendoset në tub”, thotë ai për BT-në.

Ai shpjegon se ato mund të kenë përfunduar në tubacion përmes dronëve nënujorë.

“Dronët janë të telekomanduar dhe më pas lundrojnë poshtë dhe lokalizojnë saktësisht se ku ndodhen telat. Nga këtu vendosin një bombë pranë saj, lundrojnë larg dhe më pas zhduken”, vëren studiuesi.

Buhl tregon se bombat e dyshuara mund të ketë qenë atje për një kohë të gjatë.

“Ato mund të jenë vendosur atje për një kohë shumë të gjatë. E vetmja gjë që e kufizon është se sa të qëndrueshme janë bateritë”, shtoi ai.

Studiuesi ushtarak as nuk beson se ky është një akt krejtësisht i rastësishëm.

“Dikush e dinte saktësisht se ku ndodheshin këto linja gazi”, shprehet ai dhe thotë se operacioni me siguri është kryer natën.

Tani për tani, ai gjithashtu nuk ka asnjë dyshim se gishti drejtohet drejt Rusisë dhe presidentit rus, të cilët dyshohet se kanë kryer aktin.

“Ne e dimë se shumë vite më parë rusët zhvilluan mini-nëndetëse që mund të operonin afër fundit të detit dhe nuk mund të përjashtohet që ata të kishin një nëndetëse të ndërtuar posaçërisht që ishte në gjendje të kryente këtë operacion”, theksoi Buhl.