BREAKING NEWS

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau
x
BREAKING NEWS

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare, çfarë shkruante mes vuajtjeve shqiptari në rrjete sociale

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare,
x
BREAKING NEWS

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga 4 bashki, detajet e fundit nga procesi i 'Rithemelimit'

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon bilancin ditor

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon
x
BREAKING NEWS

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet
x
BREAKING NEWS

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës ‘luan’ me çmimet e karburanteve, ndryshon sërish çmimin e naftës pa kaluar ende 24 orë nga ndryshimi i ditës së kaluar

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës
x
BREAKING NEWS

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e SHBA-së del me thirrjen urgjente ndaj amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e
x
BREAKING NEWS

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të shoqëruara me rrufe dhe erë të fuqishme/ Çfarë do të ndodhë përballë Vlorës dhe Himarës

HARTA- LIVE/ Po vjen stuhia e fortë! Shtrëngata shiu të
x

Bota

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia me trupa ushtarake

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia

NATO ka dërguar me urgjencë trupa shtesë në  Norvegji pas shpërthimeve në tubacionin e gazit . Pasi u bë furnizuesi kryesor evropian i gazit natyror, Oslo në fakt ka pranuar ndihmën ushtarake franceze, gjermane dhe britanike për të garantuar sigurinë e infrastrukturës së saj energjetike, veçanërisht nëntë mijë kilometra tubacione gazi nënujore që e lidhin atë me Evropën, të konsideruara si të pambrojtura. Kryeministri norvegjez, Jonas Gahr Store, njoftoi pak ditë pas shpërthimeve me origjinë të panjohur që shkaktuan katër rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2., në një konferencë për shtyp: "Ne po diskutojmë me aleatët tanë për të rritur praninë në ujërat norvegjeze dhe kemi pranuar kontributet gjermane, franceze dhe britanike". “Unë e kuptoj se njerëzit janë të shqetësuar për pasojat e mundshme të situatës në Detin Baltik dhe mundësinë që diçka e ngjashme të ndodhë në fabrikat e naftës dhe gazit”, tha kryeministri norvegjez.

Ndërkohë, në një letër të përbashkët drejtuar Këshillit, Danimarka dhe Suedia argumentojnë se shpërthimet që shkaktuan rrjedhjet e gazit mund t'i atribuohen shpërthimit të "disa qindra kilogramëve eksploziv ", ndoshta TNT. Të dy vendet janë të shqetësuara për pasojat e mundshme të rrjedhjeve të gazit në mjedisin dhe klimën detare dhe tregojnë se operatori i tubacionit beson se rrjedhjet e gazit nga tubacionet do të vazhdojnë deri të dielën. Pas rrjedhjes, niveli i metanit mbi Suedi dhe Norvegji është në nivele rekord. "Bombat ishin vendosur," thanë disa ekspertë për Guardian, "mund të kenë qenë robotët e mirëmbajtjesduke vepruar brenda objektit të gazsjellësit gjatë punës së riparimit. "" Nëse kjo teori rezulton e saktë, natyra e sofistikuar e sulmit dhe fuqia e shpërthimit do t'i shtojnë peshë dyshimeve se sulmet janë kryer nga një pushtet shtetëror, me gishtin e drejtuar nga Rusia ”.