BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Shpërthimi i digës alarmon Perëndimin, ja cila mund të jetë “shënjestra e radhës” e Rusisë, lufta merr drejtim të paparashikueshëm

Shpërthimi i digës alarmon Perëndimin, ja cila mund të

Shpërthimi i digës Nova Kakhovka është më shqetësuese sesa mendon presidenti rus Vladimir Putin dhe gjeneralët e tij dhe mund të nxisë përshkallëzim të rrezikshëm. Kjo ngjarje e çon luftën në një drejtim edhe më të rrezikshëm. Ndikimi ushtarak ka të ngjarë të jetë i përkohshëm.Ben Barry, nga Instituti Ndërkombëtar i Studimeve Strategjike, tha: "Mund të pengojë ushtarët të kalojnë lumin për disa javë”. "Vështirë të thuhet për sa kohë. Por kur toka të thahet, Ukraina do të mund të kalojë një lumë siç bënte edhe përpara përmbytjes."  Rusët kanë fajësuar ukrainasit për sulmin, por shumica e analistëve e kanë hedhur poshtë këtë pretendim. Ngjarja i ndihmon rusët duke zvogëluar gjatësinë e vijës së frontit, duke e lejuar të përqendrojë vëmendjen në lindje, por jo për shumë kohë. Goditja ka pasoja edhe për rusët, duke përmbytur disa nga pozicionet mbrojtëse që ata kanë në bregun jugor. Një veprim joproporcional dhe irracional. Por ky mund të ketë qëllimi. Putin e di se shpërthimi i digës e bën atë të duket më i rrezikshëm. Tani dilema është çfarë do të bëjë pas kësaj Rusia. Kudo në Perëndim, vëmendja është tek tek termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia. Shpërthimi rrezikon furnizimin me ujë të sistemeve të saj ftohëse. Dhe Rusia mund të synojë të sabotojë centralin për të ndryshuar rrjedhën e luftës. Por sërish çdo fatkeqësi në Zaporizhzhia kërcënon më së shumti Rusinë. Erërat mbizotëruese do të kishin më shumë gjasa të përçonin rrezatimin në lindje përtej kufirit rus. Ajo që mund të themi me siguri është se kjo luftë po shkon sërish në një drejtim më të paparashikueshëm dhe sa më gjatë të vazhdojë, aq më shumë ka gjasa të ndodhin goditje të tilla.