BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Bota

Shpërthimi i digës alarmon Ukrainën, ja pse sulmi mizor mund t’i kthehet Rusisë si “boomerang”, një fatkeqësi pritet në Kherson

Shpërthimi i digës alarmon Ukrainën, ja pse sulmi mizor mund

Diga në zonën nën kontrollin rus pranë vijës së frontit, e cila furnizon Ukrainën jugore dhe Krimenë e aneksuar me ujë të pijshëm, u dëmtua ndjeshëm mëngjesin e djeshëm, dhe si pasojë zona u përmbyt dhe u kërcënua gjithashtu edhe termocentrali bërthamor i Zaporizhias. Pamjet me dron të publikuara fillimisht nga blogerët pro-rusë dhe pro-ukrainas tregonin digën e shkatërruar të Kahovka-s dhe ujin që vërshonte. “Më shumë se 18 kilometra kub ujë i ruajtur në rezervuarin Kahovka, tani rrjedh në drejtim të Khersonit, shkroi në Twitter David Helms, një meteorolog i i Forcave Ajrore të SHBA dhe i Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës, i cili mbikëqyr digën. “Uji pritet të arrijë një nivel kritik brenda pak orësh”, tha guvernatori ukrainas i Khersonit, Oleksandar Prokudin, i cili iu kërkoi banorëve të evakuoheshin. Një burim i paidentifikuar në administratën ruse të rajonit Kherson konfirmoi shembjen e digës dhe përmbytjen për agjencinë shtetërore të lajmeve TASS disa orë pas mohimeve nga autoritetet e emëruara nga Moska. Zyrtarët rusë kanë dhënë deklarata kontradiktore, disa se diga Kahovka u shemb për shkak të sulmeve të reja ukrainase ndërsa disa se u shemb nga dëmet nga luftimet e mëparshme. Shkatërrimi i digës dhe hidrocentralit të sajdo të ishte në përputhje me përpjekjet ruse për të çaktivizuar infrastrukturën kryesore energjetike të Ukrainës, thanë ekspertët për The Moscow Times. Në analizë, thuhet se Rusia ndoshta fitoi disa javë kohë përpara kundërsulmit të Ukrainës. Megjithatë, uji nga diga do të vërshojë një pjesë të madhe të bregut të majtë të lumit dhe portit të Khersonit, duke rrezikuar edhe pozicionet ruse.