BREAKING NEWS

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta hedhë në erë Evropën, Dodik kërkon të instalojë në Ballkan skemën që po përdor Vladimir Putini në Ukrainë

Prag lufte, ndizet “fuçia e barutit” që mund ta
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia me trupa ushtarake

Shpërthimet në gazsellës alarmojnë NATO, blindohet Norvegjia
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani gjerman për të ndryshuar politikën me “dy karrige” të Vuçiçit, këshilltari i Scholz “zbarkon” në rajon, del jashtë loje dhe “Ballkani i Hapur”

Fillojnë ditët e vështira për Serbinë, nis plani
x
BREAKING NEWS

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja pika ku mund të shpërthejë “Lufta e Tretë Botërore” që do të përfshijë Rusinë dhe NATO

Putin mund të sulmojë kabllot nënujore të internetit, ja
x
BREAKING NEWS

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e armëve bërthamore, shpall zyrtarisht aneksimin e 4 rajoneve të pavarura të Ukrainës, SHBA e paralajmëron për pasoja katastrofike

Bota nën alarm, Putin hap rrugën për përdorimin e
x
BREAKING NEWS

Henry Kissinger: Putin ka humbur, ne e mundim dhe në luftën bërthamore, ja si duhet të kundërpërgjigjet NATO

Henry Kissinger: Putin  ka humbur, ne e mundim dhe në luftën
x
BREAKING NEWS

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin drejtorët në disa qarqe të rëndësishme të vendit, zbardhen emrat

Ndryshime në Polici/ Muhamet Rrumbullaku nis me emërimet, lëvizin
x
BREAKING NEWS

Nisin ndryshimet/ Emërohet drejtuesi i ri i Policisë së Durrësit (Emri)

Nisin ndryshimet/ Emërohet drejtuesi i ri i Policisë së
x

Bota

Shpërthimi “kanibal” në diell do godasë Tokën nesër, ekspertët ngrenë alarmin dhe tregojnë çfarë rrezikojmë (VIDEO)

Shpërthimi “kanibal” në diell do godasë Tokën

Një rrjedhje “kanibale” e gazit energjitik dhe shumë të magnetizuar, të mbinxehur po vjen drejt Tokës dhe ka një shans 10% për të prodhuar flakë të klasit X. Këto janë ngjarje të mëdha të cilat mund të shkaktojnë ndërprerje të komunikimit me radio dhe të prishin sistemet GPS.

Pritet që shpërthimi “kanibal” të godasë Tokën nesër, të enjten e 18 gushtit.

Ekspertët e Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) po presin stuhi gjeomagnetike të klasës G1- (të vogla) deri në G2 (të moderuara), të cilat ka të ngjarë të prodhojnë aurora deri në jug të Nju Jorkut dhe Idahos.

Parashikuesit e motit hapësinor thonë se ka një shans 30% që valët e goditjes të rezultojnë në ndezze të klasit M, ngjarje të përmasave mesatare që shkaktojnë ndërprerje të shkurtra të radios.

Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor  të NOAA (SËPC) kapi një shpërthim diellor M5 nga AR3078 rreth orës 5:30 të mëngjesit të së martës, që u shoqërua me një ndërprerje të përkohshme të radios me fuqi mesatare mbi pjesë të Lindjes së Mesme dhe Afrikës Lindore.

“Ndikimet në teknologjinë tonë nga një stuhi G2 janë përgjithësisht nominale”, tha NOAA në një deklaratë.

Megjithatë, një stuhi G2 ka potencialin ta largojë aurorën nga vendbanimi i saj normal polar dhe nëse faktorë të tjerë bashkohen, aurora mund të shihet në verilindjen e largët, në pjesën e sipërme  perëndimore, nëpër pjesë të veriut, shtetet qendrore, dhe ndoshta mbi pjesën veriperëndimore të shtetit të Uashingtonit.

Aurorat u panë më 19 korrik pasi një stuhi diellore goditi Tokën, duke prodhuar aurora  elektrike dhe vjollcë në të gjithë SHBA-në veriore dhe Kanadanë.

Studimet kanë treguar se niveli i aktivitetit diellor që ndodh aktualisht është pothuajse i njëjtë me atë të 11 viteve më parë, në të njëjtën pikë në ciklin e fundit.

Menjëherë pas kësaj, më 3 gusht, pati një tjetër paralajmërim për stuhi diellore.

Mike Cook, i cili punon në operacionet e motit të hapësirë tha për Daily Mail se kishte një vrimë koronale në rajonin jugperëndimor që po nxirrte material të gaztë.

Shpërthimi “kanibal” në diell do godasë Tokën

Kjo rrit shpejtësinë e erës diellore. Rritja e fundit e aktivitetit nga Dielli është rezultat i ardhjes së tij drejt fazës më aktive në ciklin diellor 11-vjeçar, duke arritur kulmin e aktivitetit më 2024.

Studimet kanë treguar se niveli i aktivitetit diellor që ndodh aktualisht është pothuajse i njëjtë me atë të 11 viteve më parë, në të njëjtën pikë në ciklin e fundit.