BREAKING NEWS

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në çdo lokal, ja ku është vendi i ndalur për të pirë kafe në Tiranë, aty jetojnë vrasësit

Arian Çani del me deklaratën tronditëse: Mos hyni në
x
BREAKING NEWS

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt Anglisë”/ Si shqiptarët po e kthejnë TIK Tok në një dark Web duke joshur edhe bandat kriminale

“Punësim në shpi bari, trafikim njerëzisht drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i policisë

Aksident i rëndë, përplasen dy makina, humb jetën efektivi i
x
BREAKING NEWS

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E përditshmja italiane ‘zbërthen’ mafien shqiptare: Ecin me "nder" dhe "pakte gjaku"

"Pa miratimin e tyre s'qarkullon asnjë varkë"/ E
x
BREAKING NEWS

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti Donald Trump, bën lëvizjen urgjente, fton qytetarët të...

“Pres të arrestohem të martën”/ Habit ish-presidenti
x
BREAKING NEWS

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh detaje nga marrëveshja për të cilin u negociua mbi 10 orë

Takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, Bashkimi Europian zbardh
x
BREAKING NEWS

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe bën thirrjen e fortë

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Shtëpia e Bardhë dhe
x
BREAKING NEWS

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm, ja çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit

Situata e Covid-19 në vend, ministria e Shëndetësisë del me
x

Bota

"Është kërcënim për të dhënat personale", në SHBA bëjnë thirrjen e fortë: Ndaloni aplikacionin Tik Tok

"Është kërcënim për të dhënat

Senatori Demokrat i Kolorados Michael Bennet e ka quajtur “Tik Tok” një kërcënim të papranueshëm për sigurinë kombëtare. Ndërkohë, një anëtar i Komitetit të Inteligjencës së Senatit i ka bërë thirrje Apple dhe Google që të heqin nga lista e aplikacioneve.

Në një letër dërguar dy gjigantëve të teknologjisë të enjten, senatori demokrat i Kolorados, Michael Bennet e quan Tik Tok “një kërcënim të papranueshëm për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara” dhe citon të njëjtat shqetësime që kanë nxitur qeverinë federale dhe më shumë se gjysmën e shteteve amerikane për ta hequr atë nga pajisjet dhe rrjetet zyrtare.

Ndërkohë, CEO i Tik Tok do të dëshmojë para Kongresit në mars. Bennet thotë se aplikacioni sipas legjislacioneve të Kinës mund ti detyrojë përdoruesit e tyre të shkarkojnë të dhënat personale. Ligjet në fjalë, shkroi Bennet, kërkojnë që organizatat në vend të “bashkëpunojnë me punën e inteligjencës shtetërore” dhe të lejojnë qeverinë të aksesojë burimet e kompanisë.

Kina mund të përpiqet potencialisht të formësojë atë që përdoruesit amerikanë shohin në aplikacion, paralajmëroi Bennet, me implikime të mundshme për politikën e jashtme dhe demokracinë.

Kujtojmë se edhe në Shqipëri “TikTok” ka marrë një popullaritet shumë të lartë dhe njerëzit po kalojnë shumë kohë aty.