BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Është përdorur edhe në Luftën e Ftohtë, zbulohet “laboratori i armëve” të Rusisë, ja ishulli i fshehtë që po bëhet gati për të testuar arsenalin e frikshëm atomik të Putinit

Është përdorur edhe në Luftën e Ftohtë, zbulohet

Ishulli i largët i Rusisë, Novaya Zemlya, në veriun e largët të Artikut, ka qenë vendi i qindra testeve të bombës atomike që nga koha sovjetike. Tani, ishulli i ngrirë në formë gjysmëhëne duket se do të shërbejë edhe një herë si “laborator” për disa nga zhvillimet më të fundit të armëve bërthamore të Kremlinit, nëse vjen koha.Me përkeqësimin e marrëdhënieve me Perëndimin dhe luftën në Ukrainë që kërcënon të shpërthejë një luftë bërthamore globale, ushtria ruse është gati për urdhrin e Putinit për të rifilluar testimin në Novaya Zemlya.

Ishulli i armëve

Sipas një burimi të lidhur ngushtë me Ministrinë Ruse të Mbrojtjes, gatishmëria për të rifilluar testet bërthamore, nëse kërkohet, siç udhëzohet nga Putin, do të përmbushet përmes ruajtjes së "gatishmërisë operacionale" në Novaya Zemlya. Ky informacion u raportua nga agjencia ruse e lajmeve TASS në shkurt.Pavel Podvig, studiues i lartë në Institutin e Kombeve të Bashkuara për Kërkimin e Çarmatimit (UNIDIR) ka thënë për Express.co.uk se përgatitja e Novaya Zemlya për rifillimin e testeve bërthamore nuk aspak është befasuese. Ai tha për Express.co.uk: "Kjo është një politikë e qëllimshme e miratuar nga Rusia në kohën kur ratifikoi Traktatin Gjithëpërfshirës të Ndalimit të Testeve në 2002. Ishte një vendim i qëllimshëm politik që supozohet të sigurojë një shkallë parandalimi kundër shteteve të tjera që rifillojnë ato teste bërthamore. Mirëmbajtja e vendit të testimit bërthamor Novaya Zemlya sigurohet nga Departamenti i 12-të Kryesor i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse. Një total prej 130 testesh u kryen aty midis 21 shtatorit 1955 dhe 24 tetorit 1990, duke përfshirë 88 teste ajri, tre teste nënujore dhe 39 teste nëntokësore.

Kërcënimet nga SHBA

Gjatë fjalimit të tij për gjendjen e kombit në Asamblenë Federale, Putin udhëzoi Ministrinë e Mbrojtjes dhe Korporatën Shtetërore të Energjisë Bërthamore Rosatom që të përgatiteshin për teste bërthamore nëse gjykohet e nevojshme. Megjithatë, Putin theksoi se Rusia nuk do të ishte e para që do të niste teste të tilla. Shtetet e Bashkuara kanë një politikë të ngjashme, vendi i testimit në Nevada është i përgatitur të rifillojë testet bërthamore në rreth gjashtë muaj ose më shumë nëse do të merret vendimi për të rifilluar. “Në çdo rast, unë do ta konsideroja deklaratën e bërë në shkurt si më shumë një lajm të mirë, presidenti rus në fakt është i përkushtuar të mos rifillojë testet bërthamore nëse Shtetet e Bashkuara nuk i rifillojnë të parat”, tha Padvig. Për të përgatitur një sulm me armë bërthamore taktike, ka shumë gjasa që Putini do të duhej të konsultohej me aleatët e tij të lartë nga Këshilli rus i Sigurisë, përpara se të urdhëronte një sulm të tillë. Urdhri për sulm jepet përmes Shtabit të Përgjithshëm dhe më pas koka bërthamore bashkohet me pajisjen që do ta lëshojë dhe bëhet gati për urdhrin potencial të sulmit. Për shkak se Putini nuk do të mundej ta parashikonte përgjigjen e SHBA-së, i gjithë qëndrimi bërthamor i Rusisë do të duhej të ndryshonte: nëndetëset do të shkonin në det, forcat raketore do të vendoseshin në gatishmëri të lartë dhe bombarduesit strategjikë do të shiheshin në baza ushtarake, të gatshëm për t’u nisur menjëherë.

Arsenali rus

Të gjitha shifrat për armët bërthamore janë vlerësime, por, sipas Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë, Rusia ka 5,977 koka bërthamore, pajisjet që shkaktojnë një shpërthim bërthamor, megjithëse kjo përfshin rreth 1,500 që janë të pa përdorshme dhe që do të çmontohen. Nga rreth 4500 të mbeturat, shumica konsiderohen armë bërthamore strategjike, raketa balistike ose raketa, të cilat mund të synohen në distanca të gjata. Këto janë armët që zakonisht lidhen me luftën bërthamore. Pjesa tjetër janë armë bërthamore më të vogla dhe më pak shkatërruese për përdorim me rreze të shkurtër veprimi në fushat e betejës ose në det. Por kjo nuk do të thotë se Rusia ka mijëra armë bërthamore me rreze të gjatë gatishmërie. Ekspertët vlerësojnë se rreth 1500 koka luftarake ruse janë aktualisht “të vendosura”, që do të thotë të vendosura në bazat e raketave dhe bombarduesve ose në nëndetëse në det.