BREAKING NEWS

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri 16-vjeçarja, zbardhen detajet e para

E rëndë në Peshkopi, plagoset me armë zjarri
x
BREAKING NEWS

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të diskutohet

Partia Socialiste mbledh Kryesinë, çfarë pritet të
x
BREAKING NEWS

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e Shëndetësisë zbardh bilancin e 24 orëve të fundit: Shënohet një humbje jete nga COVID

“Fluturojnë” rastet e reja, Ministria e
x
BREAKING NEWS

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë të Fatos Nanos: Këtu për herë të parë u...

“FOTO HISTORIKE”/ Kreshnik Spahiu publikon foton e rrallë
x
BREAKING NEWS

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës për protestën e 7 korrikut: Berisha do destabilizim, do që të jetë sundues! Me katër bomba...

“PD do shpallet...”, paralajmërimi i fortë i Ngjelës
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela nxjerr zbuluar planin e Berishës dhe paralajmëron: Presion ndaj...

Çfarë pritet të ndodhë në 7 korrik? Spartak Ngjela
x
BREAKING NEWS

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi Ramës

Maks Haxhia i përgjigjet 'flakë për flakë' Edi
x
BREAKING NEWS

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi Rama, nuk e mbajnë nervat gjatë konferencës, merr vendimin drastik për gazetarin

"Si takohesh me burrin biznesmen?"/ 'Çoroditet' Edi
x

Bota

“Është përkeqësuar në mënyrë dramatike”, Blinken bën paralajmërimin e frikshëm: Rreth 40 milionë persona...

“Është përkeqësuar në mënyrë

Pasiguria ushqimore është “përkeqësuar në mënyrë dramatike” nga lufta e Rusisë në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken fajësoi pushtimin rus në Ukrainë për shtimin e 40 milionë njerëzve të tjerë në numrin e atyre që deri tani ishin tashmë në një situatë të tillë.

“Kishte një gjendje paraekzistuese, si të thuash, kur bëhet fjalë për pasigurinë ushqimore në shumë vende. Është përkeqësuar në mënyrë dramatike nga agresioni rus kundër Ukrainës, duke shtuar 40 milionë njerëz të tjerë tek ata që janë të pasigurt ushqimor”, tha Blinken në komentet para një takimi me ministrin e Jashtëm pakistanez Bhutto Zardari.

Blinken është në Nju Jork për të marrë pjesë në një ministror mbi sigurinë ushqimore gjatë pasdites.

“Ne po bashkohemi për të parë hapat konkretë që mund të ndërmarrim për të adresuar çështjet e pasigurisë ushqimore, për të ndihmuar njerëzit në nevojë në mbarë botën”, tha Blinken.

Kujtojmë se administrata Biden po punon ngushtë me aleatët evropianë në përpjekje për të zhvilluar rrugë për të nxjerrë grurin dhe misrin ukrainas jashtë vendit pasi Rusia bllokoi anijet ukrainase të niseshin me drithëra që janë jetike për furnizimet ushqimore në mbarë botën, veçanërisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

“Nuk ka asnjë shkop magjik për të zgjidhur sfidën e ndërlikuar dhe zyrtarët po shqyrtojnë një gamë të gjerë opsionesh për të nxjerrë të sigurt eksportet e ushqimit me hekurudhë, det dhe ajër. Po studiohen dhe hartohen skenarë të mundshëm nëse Rusia e pranon apo jo”, thanë për CNN dy diplomatë amerikanë dhe katër diplomatë evropianë.