BREAKING NEWS

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do të jetë moti në gjithë Shqipërinë dhe surprizat e papritura në fundjavë

“Na presin 3 ditë të nxehta”, Lajda Porja parashikon si do
x
BREAKING NEWS

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika, ka të plagosur dhe disa të arrestuar. Zbardhet shkaku pse nisi konflikti në mes të rrugës

Degradon keq situata/ Të rinjtë godasin njëri-tjetrin me thika,
x
BREAKING NEWS

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës, Taulant Balla del me njoftimin e jashtëzakonshëm dhe zbulon lëvizjen që do të bëjë Kuvendi në shtator: E papranueshme dhe absurde...(FOTO)

PS përgatit ‘goditjen’ e fortë ndaj Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen ‘Bomba’, ‘Merimanga’ e grupi i famshëm ‘Intelektuali’ të përfshirë dhe politikanë shqiptarë, ja çfarë di për rastin e Ilir Metës

Ish-drejtuesi i Sigurimit të Shtetit, Bujar Hoxha: Në dosjen
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur shqiptar, autor i 135 veprave dhe albanolog me zë (EMRI+FOTO)

E trishtë/ Humbje e madhe! Shuhet nga jeta akademiku dhe shkrimar i njohur
x
BREAKING NEWS

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush përflitet se do të ikë nga kabineti

Fillimi i vjeshtës me surpriza në qeverisjen Rama, ja kush
x
BREAKING NEWS

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike, aftësinë e kufizuar dhe kujdestarin e personit, ja kategoritë që përfitojnë

Zbardhet vendimi i qeverisë: Rritet pagesa për ndihmën ekonomike,
x
BREAKING NEWS

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në Itali, zgjedhjet në shtator alarmojnë inteligjencën e fshehtë, ndërhyrje emergjente për të parandaluar të papriturat, ja prapaskenat

Shërbimet sekrete të botës “zbarkojnë” në
x

Bota

Shtohen tensionet, Moska kërcënon Perëndimin: Do t'iu...

Shtohen tensionet, Moska kërcënon Perëndimin: Do t'iu...

Rusia mund të sekuestrojë asetet dhe bizneset me pronësi të investitorëve nga Perëndimi në vend, si një kundërpërgjigje ndaj së njëjtës masë që është vendosur ndaj Moskës.

Në një konferencë për mediat, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova paralajmëroi se Rusia ishte e përgatitur të vepronte në përputhje me rrethanat nëse Perëndimi vendos të përdorë asetet shtetërore të ngrira të Rusisë – mes tyre kryesorja është rreth 300 miliardë dollarë rezerva valutore të bankës qendrore.

“Përdorimi i fondeve do të interpretohet nga ne si një sulm i paligjshëm dhe sfidues jomiqësor, duke na dhënë të drejtën për të ndërmarrë veprime hakmarrëse për të mbrojtur interesat tona”, tha ajo të mërkurën.

Zyrtarë të lartë perëndimorë, përfshirë shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, kanë sugjeruar përdorimin e aseteve të ngrira ruse për të ndihmuar financimin e rindërtimit të Ukrainës pas luftës.

Zakharova e quajti veprimin e Perëndimit për ngrirjen e aseteve – të imponuar si përgjigje ndaj dërgimit të dhjetëra mijëra trupave nga Moska në Ukrainë më 24 shkurt – një shkelje të ligjit ndërkombëtar.

“Nuk duhet të harrojmë asetet e huaja të vendeve perëndimore, bizneset dhe qytetarët që ndodhen në territorin e vendit tonë”, tha ajo.

“Nëse Perëndimi nuk arriti t’u përmbahet parimeve të demokracisë, një ekonomie të hapur, pronës private dhe pavarësisë gjyqësore, atëherë ne do ta njohim këtë dhe do të veprojmë në përputhje me rrethanat”, shtoi Zakharova.

Më të lexuarat