BREAKING NEWS

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që mund të përmbysë rezultatin në Shkodër

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që
x
BREAKING NEWS

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti që lë mandatin për t’u bërë kryebashkiak (Emri)

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti
x
BREAKING NEWS

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”, ish-deputeti plas deklaratën e fortë dhe bën denoncimin e bujshëm

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”,
x
BREAKING NEWS

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të policisë: Operacion i gabuar, ja çfarë duhej bërë

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të
x
BREAKING NEWS

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh detajet e forta nga atentati i Ylli Brahimit: Atentatorët bllokuan valët e kamerave

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa reagon për korrupsionin e ish-agjentit: Ka përpjekje për të njollosur Edi Ramën në SHBA

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa
x
BREAKING NEWS

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po luan me mendjen e Berishës, në momentin...

Analisti zbërthen lëvizjen e dyshimtë të Bashës: Po
x
BREAKING NEWS

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje nga hetimi: Ja çfarë pritet të ndodhë

Ramës do t’i konfiskohen dhuratat nga FBI? Ish-deputeti zbardh detaje
x

Bota

Si përhapet? Frikë nga një pandemi, shkencëtarët ringjallin virusin “zombie” pas 48 mijë vjetësh

Si përhapet? Frikë nga një pandemi, shkencëtarët

Shkencëtarët kanë ringjallur një virus që ishte bllokuar për gati 50,000 vjet, duke rritur shqetësimet se ngrohja globale do të çojë në çlirimin e patogjenëve të lashtë.

Sipas studiuesve fakti që mikrobi ishte ende i aftë të infektonte qelizat, nxjerr në pah rrezikun e të ashtuquajturave viruse zombie që dalin nga shkrirja e dherave.

Ai ishte bllokuar nën një shtrat liqeni në Yakutia për 48,500 vjet, duke e bërë atë virusin më të vjetër “të gjallë” të rikuperuar deri më tani.

Pyetjet e shpeshta:

A është e mundur që ‘viruset zombie’ të jenë të rrezikshme?

Ekspertët paralajmëruan se këto ‘viruse zombie’ mund të jenë vdekjeprurëse për njerëzit dhe se disa kishin marrë tashmë jetë. Pas një shpërthimi të antraksit në Siberi në vitin 2016, një fëmijë vdiq dhe shumë njerëz u shtruan në spital.

Si përhapen ‘viruset zombie’?

Kimikatet dhe bakteret e mbyllura në permafrost çlirohen kur akulli shkrihet dhe shkrihet. Kjo është për shkak të ndryshimeve klimatike dhe mund të përfshijë lëshimin e viruseve më të lashta.