BREAKING NEWS

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e fortë: Duan të heqin Edi Ramën

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS bën deklaratën e
x
BREAKING NEWS

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së reagon mbi çështjen "McGonigal": Rama nuk mund të jetë kryeministër i shqiptarëve

"Lidhje e fshehtë dhe aspak zyrtare", deputeti i PD-së
x
BREAKING NEWS

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e skandalit “Mcgonigal” dhe hedh dyshime të forta: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën

“Askush nuk e thotë...”, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e
x
BREAKING NEWS

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar ish-agjentin e FBI-së, nuk jap detaje për çfarë biseduam, por..

Skandali “McGonigal”/ Gjiknuri e pranon: Edhe unë e kam takuar
x
BREAKING NEWS

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu zbulon politikanin e lartë: Ka marrë një goditje të fortë politike dhe mediatike

Kush është i përkëdheluri i Perëndimit? Kreshnik Spahiu
x
BREAKING NEWS

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon ashpër: Edi Rama nuk mund të shpëtojë, shkatërroi imazhin e Shqipërisë

"Ne jemi si 'Republikat e bananeve'...", Abilekaj reagon
x
BREAKING NEWS

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e ndajnë atë nga Berisha

Situata në PD/ Gazmend Bardhi liston cilat janë 3 arsyet që e
x
BREAKING NEWS

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet ashensori me njerëz brenda në Tiranë

Ngjarje e rëndë/ Nga kati i pestë te zeroja, shkëputet
x

Bota

Siç ishte paralajmëruar, shkencëtarët atomikë i kanë zhvendosur akrepat e orës/ Njerëzimi vetëm 90 sekonda larg asgjësimit, ora e ”fundit të botës’’ (VIDEO)

Siç ishte paralajmëruar, shkencëtarët atomikë i

Ashtu siç ishte paralajmëruar, shkencëtarët atomikë i kanë zhvendosur akrepat e orës simbolike të fundit të botës më pranë mesnatës apo apokalipsit.

Ata vlerësojnë se kërcënimet për luftë bërthamore, sëmundjet dhe brishtësia klimatike janë rënduar si pasojë e luftës në Ukrainë, duke e rritur rrezikun për shfarosjen e njerëzimit.

“Doomsday clock”, e krijuar nga shkencëtarët atomikë për të ilustruar se sa i është afruar njerëzim fundit të botës, i zhvendosi akrepat 90 sekonda larg mesnatës, 10 sekonda më pranë nga çka qenë gjatë 3 viteve të fundit.

Mesnata në orën e fundit të botës, shënon pikën teorike të asgjësimit. Akrepat e orës zhvendosen më pranë ose më larg mesnatës bazuar në leximin që shkencëtarët i bëjnë kërcënimeve ekzistenciale të një momenti të caktuar.

Koha e re sipas tyre, reflekton një botë ku lufta ruse në Ukrainë, ka rigjallëruar frikën e një lufte bërthamore.

Buletini do të përkthehet për herët të parë nga anglishtja në gjuhën ruse dhe ukrainase për të siguruar më shumë vëmendje. Akrepat e orës kanë qenë 100 sekonda larg mesnatës që prej 2020, që deri shënonte afërsinë më të madhe më mesnatën që prej krijimit të saj në 1947-tën.  

Më larg apokalipsit, ora ka qenë në 1991-shin, pas fundit të Luftës së Ftohtë kur SHBA dhe Bashkimi Sovjetik firmosën një traktat për të reduktuar arsenalin bërthamor.