Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Siguria kurde: Lideri i ISIS, Baghdadi është gjallë

Siguria kurde: Lideri i ISIS, Baghdadi është gjallë

Postuar: 17/07/2017 - 16:22

Një zyrtar kurd anti-terrorizmi tha sot se ishte 99 për qind i sigurtë se lideri i Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi ishte gjallë dhe gjendej në jug të qytetit sirian Raka, pas disa raportimeve për vrasjen e tij.
 
"Baghdadi është përfundimisht gjallë. Ai nuk ka vdekur. Kemi informacione serioze për këtë," tha Lahur Talabany për agjencinë Reuters. 
 
"Ai e di mirë se çfarë bën dhe të mos harrojmë lidhjet e tij me al Kaedan në Irak”, shtoi ai.
Forcat e sigurisë së Irakut i kanë dhënë fund kësaj javë sundimit tre-vjeçar të ISIS në Mosul dhe pritet dhe ofensiva ndaj bastionit të fundit Raka në Siri, por sipas zyrtarit eliminimi i ISIS do të kërkojë disa vjet.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 16

Lajme nga e njejta kategori

FIFA gjobit Serbinë për sjelljen e tifozëve në Rusi

Postuar: 21/06/2018 - 15:46

Trupi drejtues I futbollit botëror ja gjobitur sot Serbinë për sjelljen ofenduese të tifozëve g
Malmstrom: BE-ja është e gatshme për të biseduar me SHBA për tregtinë

Postuar: 21/06/2018 - 15:44

Bashkimi Evropian është i gatshëm për të negociuar me Shtetet e Bashkuara në zgjidhjen e mosmar
Turqia merr sot dy superavionët F-35, megjithë kundërshtimet e Senatit

Postuar: 21/06/2018 - 15:38

Turqia pritet të marrë sot në dorëzim dy avionë të avancuar F-35, prodhim i Lockheed Martin në
EUROPOL: Kërcënimi terrorist mbetet i lartë

Postuar: 21/06/2018 - 15:36

Sipas EUROPOL, 68 veta kanë humbur jetën në vitin 2017 nga sulmet terroriste që lanë pas vetes

Postuar: 21/06/2018 - 15:22

Holanda duket se do të jetë vendi që do të bllokojë hapjen e bisedimeve të anëtarësimit të Shqipë

Postuar: 21/06/2018 - 10:48

Të gjitha zgjedhjet që janë zhvilluar 16 vjetët e fundit në Turqi i ka fituar Recep Tayyip Erdoga