Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Siria e Rusia dënojnë sulmin ajror të SHBA mbi forcat pro-Asad

Postuar: 19/05/2017 - 18:43

Siria dhe Rusia dënuan sot një sulm të rëndë ajror nga koalicioni i SHBA ndaj forcave pro-siriane në një zonë shkretëtire pranë kufirit lindor me Irakun dhe Jordaninë.

Avionët e koalicionit goditën një karvan militantësh që sipas tyre po avanconin brenda një zone të demilitarizuar.

SHBA po kryen një fushatë ajrore në Siri kundër grupeve terroriste dhe për sulmin e djeshëm tha se karvani ishte një kërcënim ndaj grupeve rebele të mbështetura nga SHBA.

"Ky sulm i djallëzuar nga i ashtuquajturi ‘koalicioni ndërkombëtar’ ekspozon falsitetin e pretendimit të tyre se gjoja po luftojnë terrorizmin", tha zëdhënësi i ushtrisë siriane, duke konfirmuar se bombat kishin vrarë "një numër njerëzish" dhe kishin shkaktuar dëme materiale.

Rusia e quajti sulmin "shkelje të sovranitetit të Sirisë".

"Veprime të tilla kundër forcave të armatosura siriane janë krejtësisht të papranueshme”, citohej të kishte thënë zv.ministri i jashtëm rus Gennady Gatilov, nga agjencia shtetërore RIA Novosti.

Disa burime rebele thanë se karvani përbëhej nga forca siriane dhe iraniane që shkonin drejt bazës së Tanf. Observatori Sirian i të Drejtave të Njeriut tha se të paktën tetë njerëz ishin vrarë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 34

Lajme nga e njejta kategori

FIFA gjobit Serbinë për sjelljen e tifozëve në Rusi

Postuar: 21/06/2018 - 15:46

Trupi drejtues I futbollit botëror ja gjobitur sot Serbinë për sjelljen ofenduese të tifozëve g
Malmstrom: BE-ja është e gatshme për të biseduar me SHBA për tregtinë

Postuar: 21/06/2018 - 15:44

Bashkimi Evropian është i gatshëm për të negociuar me Shtetet e Bashkuara në zgjidhjen e mosmar
Turqia merr sot dy superavionët F-35, megjithë kundërshtimet e Senatit

Postuar: 21/06/2018 - 15:38

Turqia pritet të marrë sot në dorëzim dy avionë të avancuar F-35, prodhim i Lockheed Martin në
EUROPOL: Kërcënimi terrorist mbetet i lartë

Postuar: 21/06/2018 - 15:36

Sipas EUROPOL, 68 veta kanë humbur jetën në vitin 2017 nga sulmet terroriste që lanë pas vetes

Postuar: 21/06/2018 - 15:22

Holanda duket se do të jetë vendi që do të bllokojë hapjen e bisedimeve të anëtarësimit të Shqipë