BREAKING NEWS

Publikohet bilanci i COVID, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit

Publikohet bilanci i COVID, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa
x

Bota

Situata e COVID, kancelarja Merkel zbulon datën kur pritet të përfundojë procesi i vaksinimit

Situata e COVID, kancelarja Merkel zbulon datën kur pritet të

Procesi i vaksinimit në Gjermani do të përfundojë deri në 21 Shtator. Këtë ka lënë të kuptohet sot Kancelarja Angela Merkel, duke anuluar indirekt premtimin e Ministrit të Shëndetësisë për të ofruar vaksinim për të gjithë “deri në verë”.

Duke iu referuar mungesës së vaksinave dhe vonesave në vaksinimin e popullatës, Merkel theksoi se kjo është për shkak të faktit se vaksina është prodhuar nga Pfizer, e cila, siç tha ajo, e kanalizon prodhimin e saj kryesisht në tregun amerikan.

“BioNTech është një kompani fillestare,” tha Kancelarja, por u duk e bindur se 8.8 milion këste të premtuara do të dorëzohen brenda tremujorit të parë të vitit.

“Nuk ka asnjë informacion që ky angazhim nuk do të mbahet,” shtoi ajo, duke theksuarse deri në fund të verës, të gjithë në Gjermani duhet të jenë në gjendje të vaksinohen.

Fundi “kalendarik” i verës sipas Merkel është 21 Shtatori.