BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Sizmologu grek heq dorë nga deklarata: Mund të ketë një tërmet të fortë në afërsi të Stambollit

Sizmologu grek heq dorë nga deklarata: Mund të ketë një

Mundësia e një lëkundjeje të fortë në Stamboll prej vitesh është temë e diskutimit të sizmologëve. Kështu deklaroi profesori i Sizmologjisë në AUTH, Manolis Skordilis. Duke folur për ERT3, ai zbuloi se kjo mundësi është një “sekret i përbashkët”.

“Ka një pjesë të thyerjes veriore të Anadollit, e cila duket se nuk ka pasur lëvizje përgjatë tij në të kaluarën e afërt dhe kjo lëvizje do të shoqërohet me një tërmet të fortë pranë Stambollit”, tha ai. Sizmologët turq shprehin gjithashtu shqetësimin e tyre të fortë për ndikimin e Enceladus në Stamboll, ata thjesht nuk mund ta marrin me mend se kur, pasi e marrin të mirëqenë se do të ndodhë.

Pyetjes nëse një tërmet i madh i mundshëm do të prekë Stambollin, ai u përgjigj se kjo “do të varet nga forca e saj “. “Pyetja e vërtetë nuk është nëse një tërmet i fortë do të ndodhë në Stamboll, por kur do të ndodhë. Me të dhënat që kemi për tërmetet e mëparshme mund të themi se tërmeti i Stambollit është afër. Nuk do të habitemi nëse godet… ” tha Sukru Ersoy, profesor i Gjeologjisë në Universitetin Teknik Yildiz.

“Situata në Stamboll nuk është aspak e mirë. Pyetja nuk është nëse do të ketë tërmet në Stamboll, por kur. Ndoshta nesër, ndoshta pas 50 vjetësh ose ndoshta do të zgjasë më shumë”, tha profesori gjerman i gjeofizikës, Dietrich Lange. Sipas ERT, profesori turk Naci Gyorur deklaroi se probabiliteti i një tërmeti kaq të madh, që korrespondon me tërmetin e fundit të dyfishtë vdekjeprurës në Turqi, ka gjasa që të ndodhë 80% . Pas tërmetit të vitit 1999, ai kishte thënë se probabiliteti i një tërmeti tjetër të madh në Stamboll brenda 30 viteve të ardhshme ishte 62%.