BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x
BREAKING NEWS

Berishës i vijnë sinjale të këqija, prokuroria në presion nga amerikanët për arrestimin e tij, dyshi i ambasadës vizitë blic në selinë e PD

Berishës i vijnë sinjale të këqija, prokuroria në
x

Bota

Skandal! Punonjësit e OBSH kryen përdhunime masive në Afrikë

Skandal! Punonjësit e OBSH kryen përdhunime masive në Afrikë

Një raport hetimor zbuloi abuzime dhe krime seksuale masive nga stafi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, që ndodhen në Republikën Demokratike të Kongos për të parandaluar shpërthimin e sëmundjes ebola.

OBSH i njohu gjetjen e raportit dhe tha se ishte “e tmerruar nga gjetjet e tij”.

Drejtori rajonal i OBSH për Afrikën, Matshidiso Moeti u kërkoi falje grave dhe vajzave që vuajtën "për shkak të veprimeve të stafit të OKB" midis 2018 dhe 2020.

Dëshmitare vendase thanë se ishin dehur dhe më pas detyruar që të kryenin marrëdhënie seksuale në më shumë se një rast.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se kjo ishte "e pafalshme". Ai tha se raporti prej 35 faqesh ishte shqetësues dhe u kërkoi falje drejtpërdrejt viktimave dhe të mbijetuarve të shfrytëzimit dhe abuzimit seksual.

"Më vjen keq për atë që ju është bërë nga njerëzit që janë punësuar nga OBSH për t'ju shërbyer dhe mbrojtur ju. Prioriti ynë është përparësia ime kryesore që autorët të mos shfajësohen, por të mbahen llogari", tha ai.

Raporti zbuloi se 21 nga 83 autorët e dyshuar ishin punësuar nga OBSH. Abuzimet, të cilat përfshinin nëntë akuza për përdhunim, u kryen nga stafi kombëtar dhe ndërkombëtar i OKB. OBSH tha se po përfundonte kontratat e katër personave që ishin ende të punësuar nga organizata dhe premtoi se do të merren më shumë masa.

Më të lexuarat