Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Skandali i korrupsionit, dorëhiqet presidenti i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma

Skandali i korrupsionit, dorëhiqet presidenti i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma

Postuar: 14/02/2018 - 22:28

Jacob Zuma është dorëhequr sonte nga posti i presidentit të Afrikës së Jugut, duke u dorëzuar ndaj presionit të akumuluar nga skandalet e korrupsionit që i kanë shterruar mbështetjen e partisë së tij në fuqi Partia Afrikane e Kongresit.
Njoftimi erdhi pas thirrjes së nocionit të mosbesimit nga vetë partia, e cila i kërkoi publikisht atij një ditë largimin nga posti.
 
75 vjeçari Zuma i kishte mbijetuar deri tani disa tentativave të partive opozitare për ta larguar gjatë tetë viteve në fuqi.
Partia Afrikane e Kongresit e kishte shkarkuar atë nga kreu i saj në dhjetor, dhe kishte zgjedhur Cyril Ramaphosa, milionerin ish-kryetar sindikatash, në vend të kandidatit të preferuar nga Zuma, ish-gruan e tij Dlamini-Zuma.
Prej vitesh partia e tij kishte larguar Afrikën e Jugut nga sistemi i aparteidit dhe Zuma kishte qenë i preferuari i elektoratit.
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/02/2018 - 08:03

Partitë politike në pushtet dhe Lidhja Demokratike e Kosovës në opozitë, pohuan dje të kenë arritur pajtimin për të kaluar marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Lëvizja Vetëvendosje dhe Lista Serbe nuk janë pjesë e marrëveshjes.

Postuar: 24/02/2018 - 21:21

Këshilli i Sigurimit të OKB ka aprovuar rezolutën për 30 ditë armëpushim në Siri.

Postuar: 24/02/2018 - 08:14

Në një fjalim të rëndësishëm të mbajtur dje në Qendrën Konservatore të Veprimit Politik në Maryland, presidenti amerikan Donald Trump mes të tjerash iu rikthye çështjes së lotar

Bilbao, një polic i vdekur dhe përplasje të përgjakshme mes tifozëve të Athletico-s dhe Spartak Moska

Postuar: 23/02/2018 - 15:41

Qyteti i Bilbaos ishte dje skena e një përleshje të ashpër mes tifozëve të Athletico Bilbao-s dhe Spartak Mosca.
 

Postuar: 23/02/2018 - 09:51

Një skandal është zbuluar nga ministria e Sigurisë në Argjentinë ku ka goditur një tentativë komploti për të përdorur shërbimin diplomatik të Ambasadës ruse për trafik kokaine n

Postuar: 23/02/2018 - 08:30

Sulmuesi vetëvrasës që hodhi dje granatë brenda ambasadës amerikane në Podgoricë, ka qenë ushtarak i mbrojtjes kundër-ajrore gjatë bombardimeve të NATO-s ndaj ish-Jugosllavisë n

Postuar: 22/02/2018 - 19:29

Një huligan futbolli rus është arrestuar sot në Gjermani pasi kërkohej për sulmin barbar ndaj një tifozi anglez gjatë kampionatit evropian të futbollit Euro 2016 në Francë.