BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Bota

Skandali “Partygate”/ Boris Johnson zbulon si qëndron e vërteta, pranon se ka gënjyer parlamentin britanik: Deklaratat ishin të paqëllimshme, unë besoja…

Skandali “Partygate”/ Boris Johnson zbulon si qëndron e

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson ka pranuar se ka mashtruar parlamentin për skandalin “Partygate”, por këmbënguli se deklaratat e tij ishin të paqëllimshme.

Johnson akuzoi komisionin e privilegjeve se e kishte tepruar me hetimin e tij nëse ai me vetëdije gënjeu deputetët.

Në provat e tij me shkrim për komisionin, Johnson tha se ishte “e paprecedentë dhe absurde” të pretendohej se mbështetja nga “këshilltarët e besuar” ishte “në një farë mënyre e pamatur”.

Por komiteti u kundërpërgjigj me një deklaratë të ashpër, e cila tha se parashtresa nuk përmban “asnjë provë të re” në mbrojtjen e tij, dhe një version i mëparshëm duhej të ri-dorëzohej për shkak të “gabimeve shkrimore”.

Komiteti nisi hetimin e tij në vazhdën e raportit të partisë së Sue Grey, i cili fajësoi udhëheqjen gjatë pandemisë së COVID.

Raporti kritikoi kulturën që ekzistonte “në zemër të qeverisë” në një kohë kur pjesa tjetër e vendit u urdhërua të ndiqte udhëzime strikte për distancimin shoqëror.

Johnson tha se ai pranon se Dhoma e Komunave “u mashtrua nga deklaratat e mia se rregullat dhe udhëzimet ishin ndjekur plotësisht në numrin 10”.

“Por kur u bënë deklaratat, ato u bënë pa qëllim dhe në bazë të asaj që unë sinqerisht e dija dhe besoja në atë kohë”, shtoi ai.

Johnson pranoi në provat e tij se deklaratat e tij në parlament “nuk rezultuan të sakta”, por këmbënguli se ai e korrigjoi të dhënat në “mundësinë më të parë”.

“Unë nuk e mashtrova me dashje apo pamatur Dhomën më 1 dhjetor 2021, 8 dhjetor 2021, apo në ndonjë datë tjetër”, tha ai.

Anëtarët e grupit COVID-19, “Beeaved Families for Justice” e quajtën mbrojtjen e tij “të pështirë” dhe i kërkuan të jepte dorëheqjen si deputet.

Becky Kummer, një zëdhënës i grupit, tha se është “e qartë” që ish-kryeministri “mashtronte qëllimisht parlamentin”, duke shtuar:

“Shumë më keq janë gënjeshtrat që ai u tha qëllimisht familjeve si të miat, pasi dështoi të mbronte të dashurit tanë, pretendimi se ai e bëri këtë me ‘besim të mirë’ është i neveritshëm.”

Dosja e mbrojtjes prej 52 faqesh u publikua një ditë përpara se Johnson të përballej me një sulm të drejtpërdrejtë nga grupi ndërpartiak i deputetëve në një seancë dëgjimore që mund të vendosë për fatin e tij politik.

Në përgjigje të provave të tij, komiteti tha se argumenti ligjor i Johnson “nuk përmban prova të reja dokumentare” dhe se ai duhej të dorëzohej të martën për shkak të “një numri gabimesh me shkrimin”.

Nëse Johnson dështon të bindë komisionin se ai nuk ka mashtruar qëllimisht Parlamentin, ai mund të zbulohet se ka kryer një shpërfillje të parlamentit.