BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Bota

Skandali “Qatargate” vë në lëvizje Bashkimin Europian, KE ngre një organ etik, ja 7 mekanizmat që do të ndalojnë korrupsionin

Skandali “Qatargate” vë në lëvizje Bashkimin

Pas skandalit “Qatargate”, Bashkimi Evropian është fokusuar në luftën kundër korrupsionit. Ndaj, Komisioni Evropian ka miratuar një propozim për krijimin e një organi ndërinstitucional për çështjet etike, i cili do të përfshinte anëtarë të institucioneve të BE-së, pra Parlamentin Evropian, Këshillin Evropian, Bankën Qendrore Evropiane dhe të tjerë. Komisioni thekson se me ngritjen e një organi për çështjet etike, për herë të parë do të ketë standarde të qarta, mekanizma kundër korrupsionit që do të vlejnë për të gjithë politikanët e BE-së, në shtatë fusha bazë. Bie në sy vendosja e standardeve për marrjen e dhuratave, shërbimet e kateringut dhe udhëtimet nga të tretët. Në vend të dytë renditen masat e kushtëzimit dhe masat e transparencës, veçanërisht për takimet me përfaqësues të grupeve të interesit. Në vend të tretë janë standardet etike lidhur me interesat dhe pasuritë që do të deklarohen, ku do të përcaktohen kategoritë dhe procedurat e kontrollit të këtyre deklaratave. E katërta lidhet me aktivitetet shoqëruese ose të jashtme, për të siguruar që disponueshmëria dhe pavarësia e anëtarëve të mos cenohet. Grupi i pestë ka të bëjë me aktivitetet e ish-anëtarëve pas përfundimit të mandatit, që duhet të jenë publike. Standardi i gjashtë i referohet “zbatimit të një kuadri të përbashkët, duke përfshirë monitorimin e përputhshmërisë dhe ndjekjen në rastet e shkeljeve të rregullave brenda njërit prej institucioneve, edhe për rastet e mundshme të ngacmimeve dhe sanksioneve”. Në vendin e fundit, pra të shtatë është publikimi i informacionit, që do të thotë se çdo institucion do të duhet të publikojë se si i zbaton këto standarde.