BREAKING NEWS

Çfarë dyshohet? SPAK shtrinë hetimin edhe jashtë Shqipërisë për Arben Ahmetajn

Çfarë dyshohet? SPAK shtrinë hetimin edhe jashtë
x
BREAKING NEWS

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që tregon lidhjet ruse të Monika Kryemadhit dhe pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që
x
BREAKING NEWS

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën, ja si koalicioni i “non gratave” po shkon në zgjedhjet e 14 majit me ngjyrat e flamurit rus

Armiqtë e SHBA, Berisha e Meta të lidhur ngushtë me Moskën,
x
BREAKING NEWS

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e Madhe në Nju Jork kërkon konfiskimin e pronave dhe zbulon fakte të reja tronditëse për Agron Nezën

Gjykata amerikane “fundos” ish-agjentin e FBI McGonigal, Juria e
x
BREAKING NEWS

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën, kërkohet bllokim vizash për “listën e zezë” të Amerikës

SHBA thirrje qeverive partnere të izolojnë Sali Berishën,
x
BREAKING NEWS

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi të ardhurat dhe gjendja ekonomike shkaktojnë debate të forta në Kuvend, opozita akuza qeverisë për mungesë transparence dhe shpopullimin e vendit

Fondet për rindërtimin pas tërmetit, ligji për tatimin mbi
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i bashkisë së Bulqizës

EMRI/ Arrestimi i Lefter Allës nga SPAK, zgjidhet kryetari i ri i
x
BREAKING NEWS

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po punojmë për...

Po Adriatik Llalla ka marrë azil politik? Kreu i SPAK zbardh detajet: Po
x

Bota

Skandali që tronditi SHBA-në! Zbulohet lidhja e re e “McGonigal” me oligarkët rusë

Skandali që tronditi SHBA-në! Zbulohet lidhja e re e

Miliarderi Oleg Deripaska nuk është i vetmi rus me të cilin ka bashkëpunuar ish agjenti i FBI-së, Charles McGonigal. Në pranverën e vitit 2022, ai rezulton të jetë punësuar nga një tjetër biznesmen rus, Vladislav Doronin, pronar i një zinxhiri hotelesh me 5 yje në mbarë botën.

McGonigal do të drejtonte departamentin e sigurisë për 34 hotelet “Aman Resort” në pronësi të biznesmenit rus, bazuar në përvojën e tij të mëparshme në industrinë e pasurive të paluajtshme, pasi ai u punësua si nënkryetar i lartë pasi doli në pension në 2018 për sigurinë globale në gjigantin e pasurive të paluajtshme Brookfield Properties.

Ish-agjenti i FBI-së la këtë post për t’iu bashkuar kompanisë “Aman Resort” në vitin 2022, shkruan gazeta amerikane “The Post“. Lidhjet e McGonigal me Doron me siguri do të ngrenë më shumë pyetje në lidhje me lidhjet e tij me Rusinë.

“Me Doron, nuk është njësoj si me Deripaska, i cili është nën sanksionet e SHBA. Por fakti që McGonigal ishte në listën e pagave të një biznesmeni shumë të fuqishëm rus e bën atë më të lidhur me elitën ruse në mbarë botën” tha eksperti Louise Shelley.

Vladislav Doronin ka lindur në Bashkimin Sovjetik, por ka hequr dorë nga shtetësia ruse në vitin 1986, dhe tani ka 2 nënshtetësi në Zvicër dhe Suedi, dhe ka marrë qëndrime të forta kundër luftës në Ukrainë.

Ai ka deklaruar se i dha fund lidhjeve të tij të biznesit në Rusi në vitin 2014, por vitin e kaluar, RealDeal raportoi se dokumentet e gjykatës vërtetuan se Doronin kishte aksione në një kompani me bazë në Moskë deri në vitin 2022, kur ia kaloi pronësinë nënës së tij, e cila ende jeton në Rusi.