BREAKING NEWS

“Hakerat po shantazhojnë”, Eksperti i IT bën paralajmërimin e fortë: Publikimet janë mesazhe, sulmi kibernetik vazhdon

“Hakerat po shantazhojnë”, Eksperti i IT bën
x
BREAKING NEWS

“Dëm katastrofik i privatësisë”/ Eksperti i kriminalistikës ngre alarmin dhe bën paralajmërimin e fortë: Bisedat e 506 mijë shqiptarëve në WhatsApp janë nxjerrë në shitje

“Dëm katastrofik i privatësisë”/ Eksperti i
x
BREAKING NEWS

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen reagimi i ministrit të Jashtëm: Hipokrizi, Kosova pjesë e Serbisë!

SKANDALI në Qatar/ FIFA nis hetimet ndaj kombëtares serbe, vjen
x
BREAKING NEWS

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e përbashkët: Vëllezërit nga Kosova kanë paguar oligarkët për të ardhur në tokën amë! Ballkani Hapur tradhtia më e madhe

Mbledhja e dy parlamenteve/ Vasili shpjegon pse braktisi seancën e
x
BREAKING NEWS

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën thirrjen e fortë Bashkisë dhe e paralajmëron

“Protesta do mbahet para Kryeministrisë”, Berisha i bën
x
BREAKING NEWS

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare këngëtares Dua Lipa

Presidenti Begaj merr vendimin, i jep nënshtetësinë shqiptare
x
BREAKING NEWS

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha zbulon arsyen pse u largua nga parlamenti

“Bojkotoi” seancën e përbashkët plenare, Berisha
x
BREAKING NEWS

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë, deputetët e PD-së marrin vendimin e papritur! Çfarë ndodhi?

Rama merr fjalën në Kuvendin historik Shqipëri-Kosovë,
x

Bota

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit amerikan: Rusia do të humbasë Donbasin dhe Krimenë, ja çfarë e pret “Carin” deri në vitin 2023

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit

Rusinë e pret më e keqja. Gjenerali i njohur amerikan Ben Hodges parashikon skenarë tmerri për Vladimir Putinint. Sipas tij, Moska do të humbasë së shpejti jo vetëm rajonet ukrainase të pushtuara në fushën e betejës, por edhe Krimenë. “Deri në fund të vitit, ukrainasit do t'i shtyjnë rusët në vijën e kontaktit të 23 shkurtit dhe do të çlirojnë Krimenë nga mesi i vitit 2023", është parashikimi i gjeneralit Ben Hodges, dikur komandues i ushtrisë amerikane në Evropë. “Kundër-ofensiva e Kievit është rezultat i një kombinimi të disa gjërave: planifikimi profesional dhe i detajuar nga forcat ukrainase, blofi pati sukses në pikën nga do të fillonte, sigurinë operacionale dhe përdorimin e shkathët të armëve të furnizuara nga Perëndimi, veçanërisht ato me precizion me rreze të gjatë të përdorura për të shkatërruar postet komanduese dhe vendet logjistike ruse. Më në fund, një ushtri ruse e shkatërruar që në shumë raste ka humbur vullnetin për të luftuar”, shpjegon gjenerali që parashikoi i pari përparimin e ukrainasve.

Putin pëson disfatë

Sipas Hodges, sanksionet ndaj Rusisë kanë luajtur një rol kyç sepse Moska nuk mund të prodhojë më armë precize, sepse shumë prej pjesëve kryesore importohen. “Presidenti rus pati dy javë vërtet të vështira", shpjegon gjenerali. Ai rendit "telashet" e Putinit. “Nga disfatat ushtarake deri te rezultati i samitit të Samarkandit me Kinën, muaj të vështirë po vijnë për Kremlinin”, tha ai. Sipas oficerit të lartë amerikan, Ukraina do të rivendosë sovranitetin e saj mbi të gjithë territorin e saj, duke përfshirë Donbasin dhe Krimenë, pas mposhtjes së forcave ruse" dhe kjo do të ndodhë "deri në fund të këtij viti. Forcat e Kievit "do ta çlirojnë Krimenë deri në mesin e vitit 2023," shpjegon gjenerali. "Rusia ka dështuar në gjithçka. Perëndimi ka mbetur i bashkuar" pavarësisht shantazheve të gazit dhe reagimeve ekonomike. Dhe Kina? "Shikoni nga afër për të parë nëse Perëndimi është në gjendje të ndalojë Putinin në Ukrainë. Dhe nëse nuk e bëjmë, nuk mendoj se çdo gjë që themi për Tajvanin do t'i bëjë përshtypje Dragoit,” tha Hodges, i cili rifilloi atë që drejtori i CIA-s, paralajmëroi se Xi Jinping është gati të pushtojë Tajvanin deri në vitin 2027. 

Izolohet Putin

Nga ana tjetër, Vladimir Putinin po e braktisin të gjithë. Kazakistani konsiderohet një nga aleatët e përhershëm të Rusisë, por është distancuar nga Kremlini pas pushtimit të Ukrainës  Presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev siguroi sot se vendi i tij do të mbrojë rusët që shkojnë në vendin e tij për t'i shpëtuar rekrutimit. “Në ditët e fundit na kanë ardhur shumë njerëz nga Rusia. Shumica prej tyre detyrohen të largohen për shkak të një situate të paprecedentë. Ne duhet të merremi me ta, për të garantuar sigurinë e tyre”, theksoi Tokaev. Me këtë rast, Tokayev dënoi edhe një herë luftën në Ukrainë dhe kërkoi që të respektohet integriteti territorial i saj, ndërkohë që Rusia po mban referendume në katër provinca të Ukrainës me qëllim aneksimin e tyre. “Integriteti territorial i një shteti duhet të jetë i pacenueshëm, është parim bazë. Në lagjen tonë të afërt po shpërthen një luftë e gjerë. Duhet ta kujtojmë këtë, duke menduar mbi të gjitha për sigurinë tonë”, theksoi ai. Një aleat i Rusisë dhe një anëtar i një bashkimi ekonomik dhe doganor në të cilin merr pjesë edhe Moska, Kazakistani, një ish-republikë sovjetike në Azinë qendrore, gjithashtu kultivon marrëdhënie me Perëndimin dhe Kinën. Pushtimi rus i Ukrainës ka ngritur frikën tek disa nga banorët e vendit se ata mund të bëhen objektiv i ambicieve ruse në të ardhme , kryesisht për shkak se ka një pakicë ruse në Kazakistan.