Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Sllovakia blen 14 avionë luftarakë amerikanë për 1,6 miliardë euro

Postuar: 11/07/2018 - 23:52

Qeveria sllovake miratoi sot blerjen e 14 avionëve luftarakë amerikanë F-16 Block 70/72 për 1,6 miliardë euro, për të zëvendësuar avionët e saj të modelit të vjetër sovjetik MiG-29.Ministri i Mbrotjes, Peter Gajdos u shpreh gjatë një komunikate për shtyp e transmetuar në internet se duke u bazuar në analiza të thelluara, ne përzgjodhëm alternativën më të mirë.

Sipas tij, avionët amerikanë përmbushin më së miri nevojat sllovake dhe janë të pakrahasueshme në aspektin e çmimit.

Qeveria parapërlqeu ofertën amerikane sesa atë të suedezes ‘’JAS-39 Gripens’’.

Kryeministri Peter Pellegrini njoftoi se vlera e kontratës ishte rreth 1,6 miliardë euro dhe përfshinte stërvitjen, municionet dhe logjistikën.

Sipas Gajdos, marrëveshja me administratën amerikane ishte afër nënshkrimit, ndërsa qeveria suedeze dëshironte të negocionte për afatet kohore në momentin e nënshkrimit të kontratës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 0

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 23/07/2018 - 13:44

Norbert Feher, krimineli serb i njohur si Igor rusi dhe Igor Vaclavic, është rrëfyer para dy psikologëve të cilët e takuan për të tretën herë, në mënyrë që të bëjnë një përshkrim në gjykatë.

Postuar: 23/07/2018 - 11:16

Presidenti francez Emmanuel Macron ka urdhëruar ristrukturim të stafit të tij, pas një videoje që

Postuar: 23/07/2018 - 09:49

Ministri gjerman i Punës, Hubertus Heil, kërkon për degë të caktuara të ekonomisë të krijojë leht

Postuar: 23/07/2018 - 09:12

Liderët e katër partive më të mëdha, LSDM, OBRM-PDUKM, BDI dhe Lëvizja Besa, sot përsëri do të ke

Postuar: 23/07/2018 - 08:38

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në Kanada, kur një person i armatosur ka hapur zjarr në një rr

Postuar: 23/07/2018 - 08:16

11 shoferë janë qëlluar për vdekje në Afrikën e Jugut pasi një person i armatosur hapi zjarr ndaj

Postuar: 23/07/2018 - 07:33

Një grua është vrarë dhe 13 të tjerë janë plagosur në Toronto ku një person ka shtënë mbi 20 herë