Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Spanjë, 9 viktima nga përmbytjet në Majorka

Spanjë, 9 viktima nga përmbytjet në Majorka

Postuar: 10/10/2018 - 16:45

Ka shkuar në 9 bilanci i viktimave të shirave të rrëmbyeshëm dhe përmbytjeve që kanë përfshirë Majorkën në orët e fundit.
 
Lajmin e bën të ditur El Pais, që shkruan se gjashtë njerëz të tjerë rezultojnë të zhdukur, tre të plagosur dhe më shumë se 200 banorë janë detyruar të lënë shtëpitë e tyre.
 
Mes viktimave edhe dy turistë britanikë.
 
Autoritetet e ishullit kanë vënë në dispozicion 80 ushtarë dhe shtatë mjete në shërbim, në vendet më të goditura dhe më shumë se 300 infermierë janë në punë që nga nata e djeshme.
 
Në të paktën tre qytete të ishullit janë mbyllur shkollat dhe qindra persona janë evakuuar nga shtëpitë e tyre, duke u strehuar të një pallati sporti.
Sipas shërbimit meteorologjik spanjoll, dje në disa zona të Majorkës ka rënë 22 centimetra shi në katër orë. Për sot është parashikuar sërish shi në të gjithë pjesën lindore të Gadishullit iberik. Në Twitter kryeministri Pedro Sanchez i quajti ‘shkatërruese’ përmbytjet.
 
foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/03/2019 - 07:22

Gjykata e apelit në Hagë ka rrëzuar dje apelin e ish-liderit të serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, kundër dënimit të tij për gjenocid dhe krime të luftës në Bosnje dhe Hercegovinë në vitet 1990, dhe ka zgjatur dëni

Postuar: 20/03/2019 - 23:27

Presidenti i Kazakistanit Nursultan Nazarbayev papritmas dha dorëheqjen të martën pas tre dekadas

Postuar: 20/03/2019 - 22:39

Të dhënat e fundit të Pentagonit tregojnë se vetëm 15 për qind e gjuajtësve amerikanë të gjener

Postuar: 20/03/2019 - 22:12

Lajmi që ka lumturuar komunitetin kombëtar në Argjentinë sot është ai i gjetjes shëndoshë dhe b

Postuar: 20/03/2019 - 20:09

Partia e kryeministrit hungarez Viktor Orbán, Fidesz është pezulluar sit nga grupi pan-Evropian

Postuar: 20/03/2019 - 19:42

Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton akuzoi institucionet poli

Postuar: 20/03/2019 - 19:38

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison ka dënuar deklaratat e bëra nga presidenti i Turqisë,