BREAKING NEWS

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë që s’di pronarin, shteti vijon të paguajë

Ish-prokurori reagon për hetimin e iceneratorëve: SPAK thotë
x
BREAKING NEWS

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në burgun e Drenovës alarmon policinë

“Gëlltita brisqe”/ I dënuari i rrezikshëm në
x
BREAKING NEWS

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një telefonatë me zërin e Vis Martinajt nga jashtë

Gazetari i njohur zbulon informacionin e bujshëm: Ka ardhur një
x
BREAKING NEWS

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt

Avokati zbulon zhvillimet e fundit për hetimet e Ahmetajt
x
BREAKING NEWS

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga çështja e inceneratorit

Ish-prokurori: Ja çfarë ka sjell veçimi i Ahmetaj nga
x
BREAKING NEWS

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja faktet

A do të arrstohet Ahmetaj? Ish-prokurori plas 'bombën': Ja
x
BREAKING NEWS

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues kanë lidhje grupet kriminale

Gazetari del me deklaratën e fortë: Ja me cilin post drejtues
x
BREAKING NEWS

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës së fundit

Bonus shtesë për pensionistët, publikohet VENDIMI i minutës
x

Bota

'S'të nxjerr dot ndryshe vëlla', shkoi të ndihmonte por mbeti nën rrënoja, kolegët e shpëtuan duke i prerë këmbën (VIDEO)

'S'të nxjerr dot ndryshe vëlla', shkoi të

Mustafa Alici, i cili shkoi në Malatya për ndihmë nga Stambolli, u shpëtua duke i prerë këmbën pasi kishte mbetur nën rrënoja nga tërmeti i dytë që ra në Turqi. Ekipet e shpëtimit mobilizuan të gjitha mundësitë për Mustafa Alicin, këmba e të cilit u kap mes shtyllës dhe traut të ndërtesës. Por e vetmja mundësi për ta shpëtuar ishte që t'i prisnin këmbën.

Siç duket edhe nga videoja e mësipërme, një koleg i thoshte që: Nuk të shpëtoj dot ndryshe vëlla...

Pasi mesa duket Alici nuk ka qenë dakord që t'i pritej këmba, por mesa duket kjo ka qenë e vetmja mënyrë për ta nxjerrë gjallë nga aty ku ndodhej. Pasi ka ndodhur procedura, ai është nxjerrë nga rrënojat dhe i është dorëzuar ekipeve mjekësore, por pamjet dhe lajmi kanë bërë xhiron e rrjetit kudo në botë.

Deri tani bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5000 viktima në total dhe mbi 18 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.