Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Stephen Hawking dhe mesazhet e tij prekëse për depresionin

Postuar: 14/03/2018 - 13:25

Më 7 janar të vitit 2016, gjatë një leksioni në Institutin Mbretëror të Londrës, Stephen Hawking i'u kishte përcjellë këto mesazhe atyre që vuajnë nga depresioni:

“Mesazhi i këtij leksioni është se vrimat e zeza nuk janë aq të zeza sa duken. Nuk janë burgje të përjetshme siç është menduar dikur. 
Gjërat mund të dalin jashtë nga vrima e zezë dhe me shumë mundësi të shkojnë në një univers tjetër. Pra nëse ndiheni se jeni në një vrimë të zezë, mos hiqni dorë , ka një dalje…
Mbani mend t’i shikoni yjet dhe jo këmbët. Përpiquni t’i jepni kuptim asaj që shihni dhe mendoni se çfarë e bën universin të ekzistojë. Bëhuni kureshtarë. Dhe sado e vështirë që mund të duket jeta, gjithmonë do të ketë diçka që mund ta bëni dhe të keni sukses aty. Rëndësi ka vetëm të mos hiqni dorë” ka thënë Hawking.

Si një njeri që ka kaluar nëpër pengesa dhe sfida të mëdha, këto këshilla nuk do të mund të vinin nga një vend më i mirë

Vlen theksohet se profesori Hawking ishe diagnostikuar me sëmundjen motorike të neuroneve në vitin 1963 kur ishte vetëm 21 vjeç, dhe doktorët i kishin thënë se do të jetonte vetëm dy vjet.

Por, kjo nuk e ndali atë të mësohej t’i vlerësonte të mirat që i kishte.

“Edhe pse ka qenë fatkeqësi diagnostikimi me sëmundjen që kam, unë kam qenë shumë fatlum në thuajse çdo gjë tjetër. Është gjithashtu e rëndësishme të mos zemëroheni, pavarësisht sa vështirësohet jeta sepse mund t’ humbni të gjitha shpresat nëse nuk mund të qeshni me veten dhe jetën në përgjithësi”.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 19

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 25/06/2018 - 09:34

Forcat federale meksikane arrestuan të gjithë efektivet e policisë së qytetit Ocampo dhe shefin e tyre pas vrasjes së një kandidati për kryetar bashkie.

Postuar: 25/06/2018 - 09:29

Një tërmet me magnitudë 5.5 goditi bregun jugor të Greqisë mëngjesin e kësaj të hëne.

Postuar: 25/06/2018 - 09:03

Presidenti i SHBA Donald Trump ka bërë thirrje për dëbime të shpejta që anashkalojnë çdo proces g

Postuar: 25/06/2018 - 07:28

Një takim i nivelit të lartë midis delegacioneve të Beogradit dhe Prishtinës përfundoi në Bruksel

Postuar: 24/06/2018 - 22:41

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, duke iu referuar zgjedhjeve të sotme pa

Postuar: 24/06/2018 - 21:54

Me mbi 94% të votave të numëruara, Reccep Tayip Erdogan kryeson në rezultatet e zgjedhjeve presid

Postuar: 24/06/2018 - 21:25

Para takimit të jashtëzakonshëm për politikën ndaj refugjatëve disa shtete kërkojnë një izolim më