Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Stërvitjet më të mëdha ushtarake në 40 vjet/ Për çfarë po bëhet gati Rusia?

Postuar: 10/09/2018 - 21:54

Rusia përgatitet të zhvillojë stërvitjet më të mëdha ushtarake në gati 40 vjet duke filluar të martën në Siberinë lindore.
 
Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu tha se pesë ditët e manovrave ushtarake do të përfshijnë 300,000 ushtarë, 36.000 automjete ushtarake, 1.000 avionë dhe 80 anije luftarake.
 
Ai tha se stërvitjet janë më të mëdhatë që nga viti 1981, kur Bashkimi Sovjetik ishte ende në Luftën e Ftohtë me Shtetet e Bashkuara.
 
Ushtria ruse thotë se stërvitjet masive, të njohura me kodin Vostok -2018, janë thjesht mbrojtëse.
“Manovrat nuk janë të drejtuara kundër vendeve të tjera dhe janë në përputhje me doktrinën tonë ushtarake, e cila është mbrojtëse në natyrën e saj”, tha Valeri Gerasimov, shefi i shtabit të përgjithshëm të Rusisë.
 
Kina po planifikon të marrë pjesë për herë të parë në stërvitjet ushtarake ruse, duke dërguar 3,200 trupa. Presidenti kinez Xi Jinping do të jetë në Rusi këtë javë për t’u takuar me presidentin Vladimir Putin në një forum ekonomik në qytetin e Lindjes së Largme Vladivostok.
 
Stërvitjet zhvillohen në një kohë tensionesh mes Perëndimit dhe Rusisë, duke përfshirë akuzat për ndikimin rus në çështjet perëndimore dhe konfliktet në Ukrainë dhe Siri.
 
Marrëdhëniet ndërmjet Perëndimit dhe Rusisë u përkeqësuan ndjeshëm pasi Rusia aneksoi Krimenë në 2014 dhe pas një rebelimi pro-rus në Ukrainën lindore.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 08:39

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka insistuar se ai nuk është racist, pas sulmeve të tij në Tëitter, ndaj katër kongresisteve amerikane.

Postuar: 17/07/2019 - 08:24

Një 65-vjeçar kolumbian është arrestuar në aeroportin e Barcelonës në Spanjë, pasi u kap me gjysm

Postuar: 17/07/2019 - 07:25

Ursula von der Leyen është konfirmuar dje si presidentja e parë femër dhje gjithashtu si gjermani

Postuar: 17/07/2019 - 07:22

Ministri francez i Mjedisit François de Rugy ka njoftuar dorëheqjen e tij pasi u akuzua për shpen

Postuar: 16/07/2019 - 22:00

Një tjetër lajm i rëndë vjen nga bota e sportit, ku një ish-futbollist është vrarë pas një aten

Postuar: 16/07/2019 - 19:58

 Ursula von der Leyen është zgjedhur presidente e Komisionite Europian.

Postuar: 16/07/2019 - 19:08

Zhdukja misterioze dhe më pas gjetja e saj në një bunker e vrarë, e shkencëtares amerikane Suzann