BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Bota

Studim i ri shokon botën: Kur dhe si do të ndodhë zhdukja e njeriut nga Toka!

Studim i ri shokon botën: Kur dhe si do të ndodhë zhdukja e

Qindra specie janë zhdukur nga planeti me kalimin e viteve ose kërcënohen me zhdukje. Njeriu nuk është një rast i veçantë dhe sipas një studimi të ri, ka të dhëna të mjaftueshme për të llogaritur se si dhe kur saktësisht do të ndodhë kjo. “Një kombinim i temperaturave në rritje dhe zhvendosja e pjesëve kontinentale të Tokës në qendër të planetit do të sjellë zhdukjen e radhës masive të specieve, duke përfshirë ndoshta specien njerëzore,”-thotë studimi i ri. Megjithatë, kjo nuk duket se do të ndodhë në të ardhmen e afërt.

Modelet klimatike të drejtuara nga superkompjuterët kanë zbuluar se në 250 milionë vitet e ardhshme, pothuajse të gjithë gjitarët mund të zhduken pasi planeti ngrohet në nivele ku ata nuk mund të mbijetojnë. Lloji njerëzor është në vijën e zjarrit në këtë skenar zhdukjeje. “Megjithatë, ne kemi më shumë gjasa se speciet e tjera të mbijetojmë për shkak të përparimeve teknologjike”- raportojnë studiuesit.

“Nëse marrim parasysh aftësinë natyrore të njerëzve vetëm për t’i mbijetuar nxehtësisë ekstreme pa ndihmën e teknologjisë, atëherë ka disa pragje të stresit të nxehtësisë që përgjithësisht nuk mund të kapërcehen,”- thotë Alexander Farnsworth për Newsweek, autori kryesor i hulumtimit dhe bashkëpunëtor në Universitetin e Bristolit.