BREAKING NEWS

Tronditëse! Krim i dyfishtë në vend, vriten me armë zjarri dy vëllezër (Emrat)

Tronditëse! Krim i dyfishtë në vend, vriten me armë zjarri
x

Bota

Studimet përmbysin Trump, konfirmohet efekti katastrofik i hidroksilklorinës te pacientët Covid, rreziqet që shkakton

Studimet përmbysin Trump, konfirmohet efekti katastrofik i

Një ilaç antimalarik i mbështetur nga Donald Trump nuk është një trajtim efektiv Covid-19 dhe rrit rrezikun e vdekjes, ka zbuluar një studim i madh.

Në një goditje masive për shpresat për të gjetur një kurë dhe për të ndaluar sëmundjen në gjurmët e saj, shkencëtarët zbuluan që hidroksilklorina nuk ofron absolutisht asnjë përfitim.

Dëshmitë mbi ilaçin, subjekt i dhjetëra provave globale dhe i vlerësuar nga presidenti amerikan, i cili ka pranuar se po merr ilaçin për të mbrojtur veten nga prekja nga infeksionit, kanë qenë të ndryshme.

Rezultatet premtuese në fillimin e pandemisë ndezën një mori studimesh, duke përfshirë pacientët e shtruar në spital në Britani dhe SHBA. Por provat e tjera kanë treguar se hidroksilklorina nuk është çudia që mjekët kanë dëshiruar për ilaçet, duke dëshmuar se nuk ka asnjë efekt dhe mund të ketë efekte anësore vdekjeprurëse.

Tani, hulumtimi në mbi 100.000 pacientë Covid, botuar në revistën prestigjioze mjekësore “The Lancet”, ka hedhur dyshime të mëtejshme në efikasitetin e ilaçit.

Prej studimi, u zbulua se se hidroksiloklorina nuk kishte asnjë përfitim për pacientët me koronavirus, madje rezultatet treguan se rriti rrezikun e vdekjes deri në 45 për qind. Pacientët Covid që morën ilaçin kishin deri në pesë herë më shumë të ngjarë të zhvillonin një aritmi kërcënuese për jetën, një ndërlikim i njohur.

Studiuesit e Universitetit të Oksfordit njoftuan sot se po kërkonin të rekrutonin 10,000 vullnetarë për dy fazat e ardhshme të provave të vaksinës së tij eksperimentale Covid-19, të konsideruar si një nga pretendentët kryesorë në botë.

Gjigandi farmaceutik “AstraZeneca” ka pranuar të prodhojë në masë vaksinën, me shpresën se miliona doza mund të jenë gati për në shtator. Qeveria amerikane, e cila ka investuar rreth 1 miliard dollarë në projekt, ka porositur 300 milionë doza, ndërsa Britania ka një marrëveshje për 100 milionë.