BREAKING NEWS

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte përdhunimin nga disa persona, kush është shefi i lartë i Policisë: I kërkoi favore seksuale dhe mbesës së shkrimtarit të madh Martin Camaj

Shokuese/ Përdhunoi vajzën që shkoi të denonconte
x

Bota

Studimi amerikan nxori rezultatin premtues për medikamentin efikas në luftimin kundër koronavirusit

Studimi amerikan nxori rezultatin premtues për medikamentin efikas në

Ilaçi antiviral eksperimental, “Remdesivir” ka një standard më të lartë në trajtimin e Covid-19, veçanërisht sepse shkurton kohën e shërimit. Ky është rezultati i një raporti të botuar sot në “Neë England Journal of Medicine”.

Analiza paraprake bazohet në të dhënat nga prova terapeutike adaptuese Covid-19, e sponsorizuar nga Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive në SHBA, i udhëhequr nga virologu i njohur amerikan, Anthony Fauci.

Studimi u bazua në të rritur në spitalet Covid, me dëshmi të përfshirjes së traktit të poshtëm të frymëmarrjes, përgjithësisht sëmundje të mesme deri në të rëndë.

Studiuesit zbuluan se Remdesivir ishte veçanërisht i dobishëm për pacientët e shtruar në spital me formë të rëndë Covid-19, të cilët kishin nevojë për oksigjen shtesë. Rezultatet mbi përfitimet në nëngrupet e tjera të pacientëve ishin më pak përfundimtare në këtë analizë paraprake.

Studimi nisi më 21 shkurt 2020 dhe regjistroi 1063 pjesëmarrës në 10 vende në 58 ditë. Pacientët nënshkruan pëlqimin e informuar për të marrë pjesë në studim dhe u caktuan në mënyrë të rastësishme të marrin kujdesin standard të përdorur në vendin e tyre dhe trajtim 10-ditor me Remdesivir intravenoz, ose kujdes standard dhe një placebo.

Testimi ishte i fshehtë, që do të thoshte se as hetuesit dhe as pacientët nuk e dinin se kush po merrte Remdesivir dhe kush po merrte një qetësues.

Raporti vëren se pacientët që morën Remdesivir përfituan një kohë më të shkurtër shërimi sesa ata që morën placebo. Koha mesatare e rimëkëmbjes ishte 11 ditë për pacientët e trajtuar me Remdesivir, krahasuar me 15 ditë për ata që morën placebo. Rezultatet janë statistikisht domethënëse dhe bazohen në një analizë prej 1059 pjesëmarrësve (538 që morën Remdesivir dhe 521 që morën placebo).

Më të lexuarat