BREAKING NEWS

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me përgjigjen

A do kandidojë Rudina Hajdari për kreun e PD? Ish-deputetja habit me
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe BE tërhiqen, sovraniteti i Kosovës...

Kreshnik Spahiu bën paralajmërimin e frikshëm: Nëse SHBA dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe plas deklaratën ‘bombë’: Agjentët rus në Nish po pajisen me pasaporta diplomatike serbe

Tensionet në Veri të Kosovës/ Deputeti demokrat ngre alarmin dhe
x
BREAKING NEWS

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/ Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat e forta: Ja pse Rama ka zgjedhur partnere Turqinë, ndërsa Berisha ka Greqinë?

“Kemi një ndarje mes pozitës dhe opozitës shqiptare”/
x
BREAKING NEWS

Goditi Sali Berishën me grusht në protestën e 6 dhjetorit, përfundon akti i ekspertimit për Gerti Shehun, ja kërkesa e papritur e Prokurorisë

Goditi Sali Berishën me grusht në protestën e 6 dhjetorit,
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në Vlorë, plagoset me thikë 64-vjeçari, policia zbardh detajet

Plas sherri në Vlorë, plagoset me thikë 64-vjeçari,
x
BREAKING NEWS

Çfarë pritet të ndodhë të hënën? Eksperti i sigurisë zbardh skenarin për Veriun e Kosovës

Çfarë pritet të ndodhë të hënën? Eksperti i
x
BREAKING NEWS

Gati për atentat? Lëvizte i armatosur në bregdetin e Borshit, e pëson keq 38-vjeçari

Gati për atentat? Lëvizte i armatosur në bregdetin e Borshit, e
x

Bota

Studimi i ekspertëve, ja efektet katastrofike të një sulmi atomik në qytetet evropiane, nëse bomba bërthamore do të hidhej mbi Tiranë ja sa viktima do të kishte

Studimi i ekspertëve, ja efektet katastrofike të një sulmi atomik

Shkatërrimi do të ishte total. Ekspertët kanë analizuar me detaje se çfarë pasojash do të shkaktonte nëse do hidhej një bombe atomike në zonat kryesore evropiane. Nuk ka asnjë sulm në horizont dhe Vladimiri Putini nuk ka shkuar ende aq larg, por rezultati ka dalë nga parametrat nga Nukemap, një hartë interaktive e krijuar nga një historian amerikan në Institutin e Teknologjisë Stevens, një studiues i armëve bërthamore. Faqja lejon çdo përdorues të kryejë simulime duke marrë parasysh parametra të ndryshëm: fillimisht futet qyteti, më pas fuqia e shpërthimit e shprehur në Kilotone, një njësi matëse për të ditur sasinë e energjisë së çliruar pas një shpërthimi, opsionet bazë dhe në fund, është butoni “shpërthyes”, i cili tregon efektet në hartën interaktive.

Skenarët apokaliptikë

Simulimi i një shpërthimi bërthamor në Londër çon në një vlerësim prej 164,000 viktimash. Sipas simulimeve, një shpërthim bërthamor në Varshavë mund të shkaktojë të paktën 148,000 viktima. Një shpërthim bërthamor në Helsinki do të shkaktonte gati 40 mijë viktima. Një sulm atomik në Berlin do të shkaktonte 42,000 viktima brenda pak orësh. Parisi, sipas simulimeve të Nukemap, do të ishte qyteti evropian më i prekur nga një shpërthim atomik: vlerësohet të paktën 380,000 viktima. Në Bruksel, një sulm atomik do të shkaktonte të paktën 168,000 vdekje. Në Romë, shpërthimi i një pajisje bërthamore 50 kilotonëshe mund të vrasë gjithsej pothuajse 190,000 njerëz. Në Milano, përcaktimi i një pajisje bërthamore mund të vriste gjithsej 153 mijë njerëz.

Goditja për Tiranën

Nëse një W-87 do të binte në Tiranë, efektet do të ishin katastrofale. Aplikacioni llogarit se zjarri do të ishte 200 m2, dhe një valë prej 30 km2, rrezatimi do të përhapej në 15 km2. Për pasojë do të vdisnin afërsisht 263 mijë persona e do të plagoseshin afërsisht 82 mijë. Nëse do të bëhej fjalë për Tsar Bomb efektet do të ishin edhe më katastrofale.

Lëvizja e Putinit

Të gjitha këto skenare tmerri i kanë indiciet nga lëvizja e frikshme e Vladimir Putinit.  Ai ka kërcënuar mundësinë e një lufte bërthamore, veçanërisht pasi operacioni i tij ushtarak në Ukrainë lëkundet. Kjo mund të shpjegojë kontekstin e njoftimit të Putinit. Ai është një njeri me shumë probleme tani. Forcat ruse po bombardojnë qytetet e Ukrainës nga ajri, por lufta e tyre tokësore nuk po bën shumë përparim. Përveç disa marrëveshjeve të reja tregtare me Kinën, Putin nuk përfitoi shumë nga samiti i tij me udhëheqësin kinez Xi Jinping. Nëse ka ndonjë gjë, Rusia tani duket se është partneri më i vogël i Kinës. Më pas është Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë dhe urdhërarresti që lëshoi ??për arrestimin e Putinit. Gjithashtu Putin Putin ka fajësuar palën tjetër për vendimin e tij, duke thënë se ai e bëri atë si kundërpërgjigje ndaj Britanisë që furnizonte Ukrainën me municione antitank që përmbajnë uranium të varfëruar. Sipas Putin, ky është një përshkallëzim i rrezikshëm. Britania e Madhe e mohon këtë, duke shpjeguar se municioni përdoret vetëm për qëllime konvencionale. Putin thotë se Rusia tashmë po ndërton një objekt magazinimi për armët taktike bërthamore që do të jenë gati deri në korrik. Ai nuk ka dhënë një datë specifike se kur do të mbërrinte arma taktike. Për më tepër, vëren ai, Rusia tashmë ka 10 avionë të aftë për të mbajtur armë bërthamore, si dhe disa sisteme raketash me rreze të shkurtër veprimi Iskander që mund të mbajnë armë bërthamore. Në mënyrë domethënëse, lideri rus tha se nuk do t'ia dorëzonte kontrollin e armëve bërthamore taktike presidentit bjellorus Alexander Lukashenko, i cili ka kërkuar armët për një kohë të gjatë. Kjo duket e çuditshme për dy ish diplomatë amerikanë me të cilët foli CNN. Lukashenko, theksojnë ata, nënshkroi një marrëveshje në 1994 për heqjen dorë nga armët strategjike bërthamore që Bjellorusia i kishte ende në fund të Luftës së Ftohtë. Pse do të zgjidhnit këtë? Një diplomat thekson se armët duhet të mbahen nga forcat ruse të stacionuara përgjithmonë në tokën bjelloruse, gjë që është një shenjë se Lukashenko është edhe më shumë nën kontrollin e Putinit.