BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x
BREAKING NEWS

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta janë Kampionët tanë Antikorrupsion, së bashku do të ndëshkojmë të korruptuarit

Mesazhi i fortë nga SHBA, Antony Blinken publikon emrat: Këta
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi plas ‘BOMBËN’ për Sali Berishën, paralajmëron zhvillime të forta: Jam i bindur. Pas arrestimit të tij do të...

Frrok Çupi plas ‘BOMBËN’ për Sali Berishën,
x

Bota

Studimi i Izraelit: Doza e tretë e kësaj vaksine rrit me 50 herë antitrupat ndaj Covid-19

Studimi i Izraelit: Doza e tretë e kësaj vaksine rrit me 50 herë

Një studim i kryer në Izrael së fundmi nga mjekët Esther Saiag dhe David Bomze, e të publikuar në revistën shkencore “Lancet Microbe”, thotë se doza e tretë Pfizer rriti me 50 herë antitrupat dhe aftësinë neutralizuese të tyre ndaj virusit që shkakton Covid-19 te punonjësit e shëndetësisë që e morën 8 muaj pas dozës së dytë.

Në studim u përfshinë të dhënat për 364 punonjës të shëndetësisë në Izrael.

“Punonjësit e shëndetësisë në këtë rast janë unikë. Ata priren që të jenë më të shëndetshëm dhe më aktivë se qytetarët e tjerë dhe për shkak të pozicionit e rolit gjatë pandemisë ishin ndër të parë që morën vaksinat”, thotë mjekja Saiaga.

Izraeli e nisi fushatën e vaksinimit më 20 dhjetor 2020 për punonjësit e shëndetësisë. Fushata përfshiu të dyja dozat. Tetë muaj më vonë ata morën dozën e tretë përforcuese, ku Izraeli ishte shteti i parë që e miratoi.

Në muajin gusht, niveli i antitrupave te personeli mjekësor i vaksinuar me të dyja dozat që prej muajit janar ishte mesatarisht 3,67. Megjithëse niveli i antitrupave nuk tregon plotësisht aftësinë e organizmit për t’u mbrojtur nga infeksioni, pasi një rol të madh luan edhe memoria e qelizave, ky nivel u vlerësua shumë i ulët.

Por, studimi vuri re se 10 ditë pasi ishin injektuar me dozën e tretë, që nisi po në muajin gusht, stafi mjekësor i studiuar raportoi një nivel antitrupash mesatar prej më shumë se 150. Shifra u gjet në thuajse 96 për qind të 364 personave të përfshirë në këtë studim.